Yabancı bir dil öğrenmeyin

Güncellenmiş: 3/15/2020 | 15 Mart 2020

Yıllar önce Tayvan Fener Festivali’ne gittim. Bu yıllık etkinlik Turizm Bürosu tarafından düzenlenmektedir. Ülke genelinde insanlar büyük boyutlu fenerler (dolayısıyla isim) gibi büyük şamandıralar ve yapılar inşa ediyorlar. Ülke çapında en büyük yıllık etkinliklerden biri ve fener sergileri düzenleniyor.

Guesthouse sahibimin yeğenleri ile gittim ve benim gibi uzun vadede orada kalan Koreli bir kişiyle gittim. Yürürken, çoğunlukla birbirleriyle Çince konuştular. Yeğenlerden birinin çocuk problemleri hakkında konuşuyorlardı (16 yaşındayken genç öfke ve romantizm evrensel).

Anlamadığım bir dil konuşmasına rağmen, biraz takip ettim. Güldüm, bazı şakalar yaptım, anladılar, anladım.

Etrafta dolaşırken, insanların size her zaman seyahat hakkında ne sorduğu şeylerden birinin nasıl olduğunu düşündüm: “Nasıl farklısın?”

Cevaplanması zor bir soru, çünkü birçok değişiklik yavaşça gerçekleşir ve nadiren fark edersiniz. Bugün, on yıl dünyaya seyahat ettikten sonra, sırt çantasıyla başladığımı düşünerek yaşadığım birçok değişikliği görmek ve görmek kolaydır. Ancak, kalınlığınızda, normalde büyük resmi görmezsiniz.

Ancak, Fener Festivali’ndeyken büyük bir fark fark ettim: Sözsüz iletişimde çok daha iyi olmuştum.

Yüz ifadelerinden birinin sesinin tonuna kadar, etrafımdaki insanların söylediklerinin özünü elde edebildim. Akıcı Mandarin bilmem gerekmiyordu. Bu beceri hayatıma o kadar yavaş salmıştı, doğal olarak, her zaman oradaymış gibi görünüyordu.

Araştırmalar, iletişimimizin en az% 60’ının sözel olmadığını göstermektedir. Vücut dilimiz, yüz ifadelerimiz ve ses tonumuzla sinyaller gönderiyoruz. Evdeyken ana dilinizi konuştuğunun farkında değilsiniz. Ama yurtdışındayken, güvendiğiniz bir şey. Yerel dili bilmiyorsanız, geliştirdiğiniz bir beceridir, ihtiyacınız olan bir beceridir.

Ve dünyanın birçok bölgesi farklı normlar ve gelenekler ve jestlere sahip olsa da, sözel olmayan iletişim ile ilgili olduğunda, çoğu aynıdır.

Yaptığım tüm seyahatler sözlü olmayan iletişimde ustalaşmama yardımcı oldu. Yıllar süren şaşkın bakış, işaret, sesler, taklit ve güvercin İngilizcesi, kelimeleri kullanmadan insanları anlama noktasına gelmeme izin veren şeydi.

Bu beceri ile muhtemelen bir daha asla başka bir dil öğrenemem ve yine de herhangi bir yere ulaşamam. Şuan çalışıyor; Taipei’de çok iyi İngilizce konuşmuyorlar ama ben geçiyorum. Belirtiyorum, homurdanıyorum, bir şeyler yap ve yönetiyorum.

Kelimeler olmadan nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmek, hayatınız boyunca ve tüm bölümlerinde kullanabileceğiniz bir seyahat becerisidir. Kötü durumlarda gezinmenize, insanların duygularıyla başa çıkmanıza, insanları anlamanıza ve bir barda insanlarla havalı numaralar oynamanıza yardımcı olabilir. Birçoğu daha da önemlisi, yoldayken geçmenize yardımcı olacaktır. Dillerini anlamasanız bile bir kişiyi anlayabilirsiniz.

İnsanların yüz ifadeleri ve beden dili, bir kişinin söyledikleri kelimeler kadar ne hissettiğini anlatır.

Beni yanlış anlamayın, dil öğrenmeyi seviyorum. Asla ustalaşamasam bile onları öğrenmeye devam edeceğim. Önümüzdeki hafta Çin dersleri alıyorum ve bu yaz Fransızca öğrenmeyi umuyorum. Yerel dilde birkaç kelime bilmek güzel, ancak dili akıcı bir şekilde öğrenmenize gerek yok. Onsuz geçebilirsin.

Asla tek bir kelime öğrenmeseniz bile, yine de geçebilirsiniz. Asla dili öğrenmeyi söylemiyorum – denemelisiniz. Yerliler gerçekten takdir edecek ve kültür hakkında biraz bilgi edinmenize yardımcı olacaktır (artı, seyahatinizi biraz daha pürüzsüz hale getirebilir ve yırtılmasını veya dolandırılmasını önlemenize yardımcı olabilir).

Ancak, arada bir, yapma. Sözel olmayan bazı ipuçları uygulayın. İşaretlerle geçmeyi öğrenin. Kelimeler olmadan geçmeyi öğrenin.

Bu benim için meydan okumam.

Bir dahaki sefere yolda olduğunuzda dili öğrenmeyin. Konuşma bile. Anlama ve iletişimi kelimeler olmadan teşvik etmeye çalışın. Nokta, yüz ifadeleri kullan, pandomim, ne istediğinizi hareket et, çiz – ne olursa olsun. Sadece kelimeler kullanmayın.

Yerel dili unutun. Nasıl yiyecek alacağınızı anlamak veya adlarının ne olduğunu sormak için bir ifadeyle boş bir girişimde bulunmayın. Google Translate uygulamanız için dili indirmeyi atlayın. hepsini unut.

Cesur olun ve hayatınızın her alanında size yardımcı olacak bir beceri geliştirin.

Çünkü iletişim kurmanın sözel olmayan yollarını öğrenmek, yaşamın tüm alanlarınızda çok daha iyi iletişim kurmanıza ve hayatınızın geri kalanında durumları ve duyguları okumanıza yardımcı olacaktır.

P.S. – Ve gerçekten dili öğrenmek istiyorsanız, ilk günden itibaren yabancı bir dil konuşmaya nasıl başlayabileceğiniz konusunda bir rehber!

Seyahatinizi rezerve edin: lojistik fikirler ve püf noktaları
Uçuşunuz
Skyscanner kullanarak ucuz bir uçuş bulun. Web sitelerini ve havayı aradığı için en sevdiğim arama motorumDünyanın etrafındaki çizgiler, böylece her zaman hiçbir taş sağlanmamış kalmaz.

Konaklamanızı ayırtın
Hostelinizi HostelWorld ile rezerve edebilirsiniz. Bir hostel dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konuksever ve oteller için en uygun fiyatları sürekli olarak iade ettikleri için Booking.com’u kullanın.

Seyahat sigortasını unutma
Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı güvence altına alacaktır. Herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda ayrıntılı koruma. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan en sevdiğim şirketler:

Safettwing (herkes için en iyisi)

Seyahatimi sigortalayın (70’ten fazla olanlar için)

Medjet (ek tahliye kapsamı için)

Seyahatinizi ayırtmaya hazır mısınız?
Seyahat ederken en iyi şirketler için kaynak sayfama göz atın. Seyahat ederken kullandığım her şeyi listeliyorum. Onlar sınıfın en iyisidir ve seyahatinizde bunları kullanarak yanlış gidemezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post