Patagonia: Çevrimdışı Alma ve Kamp Yapmaya Çalışma

Gönderildi: 4/14/16 | 14 Nisan 2016

Patagonya’yı ayarlamak, aklımı temizlemek, yürüyüş yapmak ve kamp yapmaktan memnun olmayı öğrenmekten endişelendim. Kamp yapmaktan nefret ediyorum ve bir yandan çadırda geçirdiğim gece sayısına güvenebilirim. Bir uykusuzluk olarak yataklar, sıcak su ve tuvaletleri seçiyorum. Bir çocukken bile, arkadaşlarım ve ben kamp yapmaya gittiğimizde, deneyimden hiç memnun kalmadım – sadece arkadaşlarımla birlikte olmaya gittim.

Ama kendimi tekrar deneyime girmenin bir yolu olarak, cesur Patagonia gezisine (diğer blog yazarı Hello Nadine, daha az değil!) Kayıt oldum.

Santiago’da bir geceden sonra, gezi grubum Patagonia’ya uçtu ve burada Torres del Paine Milli Parkı’nda tanınmış “W Trek” için hazırlandık. 1959 yılında kurulan park, buzullara ve buzul göllerine, derin vadilere, tanınmış granit dağlara ve çarpıcı yıllık ormanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl 100.000’den fazla kişi kontrol ederek Güney Amerika’daki en iyi yerlerden biri haline getiriyor. W trek böyle adlandırılmıştır, çünkü üç vadinin doğal oluşumlarını takip eder, böylece bir W şekli oluşturur. Tüm büyük manzaralara çarptığı için parktaki en popüler devre: Glacier Grey, Fransız Vadisi ve resim mükemmel Torres Kuleleri.

İlk gün parka yaklaştıkça, büyük gri dağlar üstümüzde yükseldi ve sonsuzlukta bulutsuz bir mavi gökyüzü uzandı. Otobüsteki herkes ortaya çıkarken kolektif bir soluk verdi.

Rehberlerimiz kamp ve yürüyüş izinlerimizi almak için dururken, hepimiz fotoğraflar için yığıldık. Gevrek hava, rüzgarda sallanan çim ve şeffaf dağ uçları içimde doğa için ilkel bir sevgi uyandırdı.

Devam eden asfalt yol, kir ve otobüse – herhangi bir şoktan yoksun – yol verdi, sanki bir karnaval yolculuğuna dönüşmüş gibi bizi dolaştı. Göl boyunca dalgalı bir feribot yolculuğundan sonra, nihayet dört günlük yürüyüşün ilk iki gece evimiz olan Paine Grande Camp’e vardık.

W’yi sürekli bir çizgide yapmak yerine, bu kamptan iki porsiyonda yürüyüş yaparak kemiklerimizi dinlendirmek için her gece iki katına çıkardık.

Torbalarımızı düşürdük ve ilk trekte, toprak tarafından yansıtılan ışıktan üretilen gri gölgesi ve parçaladığı ve dağlardan aşağıya ve göllere ilerledikçe taşıdığı kiri ile adlandırıldık.

Arkamızda derin, kristal mavi su ile Pehoe Gölü vardı. Rüzgar yükseldi ve Lago Grey’in üzerinde yüksek bir gözetleme noktası ile ilgiliyiz.

Bizi dengeden uzak tutmaya devam eden gusts ile savaşarak, gözetlemeden inmeden önce buzulun fotoğraflarını çektik. Kayalar arasında hızlı bir atıştırmalıktan sonra yola geri döndük ve yıllık ormana inerken rüzgar öldü.

Akşam yemeğinden sonra çadırlarımıza emekli olduk. Erken bir uyandırma çağrısı yaptık. Yore atalarımızın neden “yatağa erken, yükselmek için erken” türleri olduğunu görebiliyorum: güç ya da ışık olmadığında yapacak çok şey yok. Ancak, bir uykusuzluk olarak, bir çadır olsun, normal bir yatakta uyumak benim için zor. Sıcaklık düşerken, rüzgar kırbaçlanarak ve altımda sadece ince bir yatak pedi ile uykuya dalmam saatler sürdü.

Gözlerim nihayet kapandığında, kampa aşık olmanın içimde olup olmayacağını merak ettim.

Ertesi sabah sıcak ve net bir güne uyandık. Fransız Vadisi’nden 22 km’lik yürüyüşümüzde, yanmış ormandan, nehirlerin karşısında ve bir vadi boyunca, buzul Francés’e ulaşmadan önce yükseldik. Orada, eriyen buz, yoğun gök gürültüsü gibi uçurumlardan çarptı. Buzulun gölgesinde durduk, öğle yemeği yedik ve çatlayan buzu gözetlemek için bekledik.

Büyümeyi duyarız ve dağdan aşağıya doğru ilerleyen buz ve karı hızla tespit etmeyi umarız. İnişten bir saat önce kaldık ama her yeni kazanın sesine baktık, buzulun buzunun düşmesine sadece bir göz atmak istedik.

O gece kampa geri döndüğünde, sıcaklık daha soğuktu, yağmur yağdı ve rüzgar o kadar sert çırpıldı, çadırımızın bir kısmını patlattı, Nadine’nin karışmasına ve direkleri yürüyüş ayakkabılarıyla geri vurmasına neden oldu. İnsanların buna nasıl alıştıklarını merak ettim. Arka arkaya ikinci gece için benim için uyku olmazdı.

Ertesi gün, bizi feribotumuz Refugio Las Torres’e götüren feribota giderken yağmur devam etti. O gün çok fazla yürüyüş yoktu ve rüzgar patladı ve yağmur bize yanlara geldiğinde, önceden aradığım ve kamp alanında bir yurt yatak rezervasyonu yaptığım için mutluydum.

Soğuk, ıslak bir çadırda iki gece sonra bir değişikliğe ihtiyacım vardı. Patagonia çarpıcı ve ihtiyacım olan gevşeme molası, ama aynı zamanda uykuya da ihtiyacım vardı – ve hiç alamadım.

Ama o gece yatakta, sanki bir bulutta uyuyor gibiydim. Sıcak ve rahattım ve bir sonraki odadaki dünyanın en yüksek horlayı bile uykumu yok etmedi. O zaman bir kamp wimp olduğumu ve bir çadırda kalmanın benim için olmadığını fark ettim. Belki glamping denemeliyim. Açık havada sevdiğim kadar, yatakları ve sıcak duşları da seviyorum!

On the last day, we set out to tackle the park’s manywell-known hike: the 22km round-trip to the Torres Towers, one of the most challenging I’ve done because the 20km Tongariro Alpine crossing in new Zealand.

But these three towers set on a glacial lake are picture-perfect, with their granite, ice-covered spires set above an aquamarine lake. I could promise it was a photo used as a computer’s background wallpaper.

After my group ascended to the top of the lookout, ate lunch, and started the descent, I opted to stay longer. I wasn’t ready to leave. two hours later, as the clouds rolled in and the wind picked up, I finally began my descent back to camp, the last to leave the viewpoint.

The time I spent there allowed me to clear my head, still my mind for a moment, and delight in the present — something I hadn’t done in a long time.

As we headed out of the park the following day, I was thankful for the trip. Being offline and in nature was a much-needed mental break after some recent panic attacks. Patagonia was one of the most stunning places I’ve ever been to. It’s one of those locations on earth that makes you realize how small you are and just how grand and significant the world really can be.

Lojistik

To get to Torres del Paine, you can take a trip or head down on your own by going from Puerto Natales, Chile, where buses leave frequently and drop you off at the ferry to Paine Grande camp or the camp gate itself.

If you’re going to solo, check out this blog by Breakaway Backpacker, who did the trek solo last year. He has a lot of information on prices, booking, and what gear you’ll need. (Since I was on a tour, that was offered for me.)

The park is easy to explore, but as someone with little camping experience, I was happy to have a guide who knew the trails, gave us a history of the park, and added information and facts about the flora and fauna. You don’t get that when you’re alone! If you’re like me and not big into camping, I suggest a tour!

How to travel the world on $50 a Day

My new York Times best-selling paperback guide to world travel will instruct you how to master the art of travel so that you’ll get off the beaten path, save money, and have a deeper travel experience. It’s your A to Z planning guide that the BBC called the “bible for budget travelers.”

Click here to learn much more and start reading it today!

Book Your Trip: Logistical suggestions and Tricks
Book Your Flight
Skyscanner kullanarak düşük maliyetli bir uçuş bulun. It’s my favorite search engine because it searches sites and airlines around the globe so you always know no stone is left unturned.

Book Your Accommodation
You can book your hostel with Hostelworld. If you want to stay somewhere other than a hostel, use Booking.com as they consistently return the most affordable rates for guesthouses and hotels.

Don’t forget travel Insurance
Travel insurance will safeguard you against illness, injury, theft, and cancellations. It’s extensive protection in case anything goes wrong. I never go on a trip without it as I’ve had to use it numerous times in the past. My favorite companies that offer the best service and value are:

SafetyWing (best for everyone)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (for additional evacuation coverage)

Seyahatinizi rezerve etmeye hazır mısınız?
Check out my resource page for the best companies to use when you travel. I list all the ones I use when I travel. They are the best in class and you can’t go wrong using them on your trip.

Note: I went on this trip in Chile as part of my ongoing partnership with Intrepid Travel. They covered the cost of this trip and any additional costs during the course of the trip. I received no money for going on this trip.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post