La Tomatina’nın Uçan Domatesleri

Son Güncellendi: 8/14/2018 | 14 Ağustos 2018

Herkes iyi bir festivali sever. Onlar gevşeme, eğlenme ve çılgınca bir şeye şımartma şansı.

Ve büyük bir festivalden daha çılgınca tek şey?

Büyük bir yemek dövüşü.

Ve bunun için Bunol, İspanya’da La Tomatina’dan daha iyi bir şey yok!

1945’te arkadaşlar arasında hazırlıksız bir yerel yemek savaşı olarak ortaya çıkan şey, kendi kültürel etkinliği ve dünyanın en büyük gıda mücadelesi haline geldi. 1945, La Tomatina, İspanya’nın Bunol kentinde yıllık bir olay haline geldi (1950’lerde Franco altında yasaklandığı birkaç yıl dışında). Her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü ve bu büyük gıda dövüşüne katılmak için 30.000 turistin üzerinde yer alıyor.

Sabah erkenden başlayarak, kıyafet giyen insanlar asla giyilmemek için bir daha kalabalık trenler Valencia’dan Bunol’a gidiyor. Oraya varıyorlar ve şehir merkezine giden kitlelere katılıyorlar, biraz yiyecek ve (çok) içecek yolunda duruyorlar. Sonunda, herkes şehir merkezine ulaşır ve sadece durur. Gidecek başka bir yer yok. Kalabalık çok kalın.

11: 00’e kadar çıkış sırasında, çok sayıda katılımcı bir direk tırmanışında yarışıyor ve burada jambon kazanmak için yağlanmış bir direği karıştırıyorlar. Jambon yakalandıktan sonra, parti yetkilisi “başlar” (kimsenin jambonunu almasını görmedim, böylece partinin ne olursa olsun saat 11’den başladığından emin olabilirsiniz).

Yazdığım hiçbir şey bu çirkin festivale adalet vermeyecek, bu yüzden video kameramı katıldığımda yanına getirdim! Ben mücadele ederken, Travelyourf’taki arkadaşlarım video kameramı aldı, böylece size şunu getirebilirim:

Dövüş bir saat sürer, ardından şehir domates suyu nehrinde ayak bileği derinliğindedir. İtfaiye kısa bir süre sonra çıkacak ve şehri hortum olacak (domateslerdeki sitrik asit ile birleştirildiğinde aslında yeri temizlemek için iyi bir iş çıkaracak!). Partiler, temizlemek ve yıkamak için nehre inme eğilimindedir (ya da herkesi püskürtmeyi seven yerliler ve çocukları tarafından yer alabilirsiniz). Parti, şehrin çevresindeki plazaların geri kalanında devam ediyor. Müzik, dans, bol miktarda Sangria ve çok iyi yemek var. Bu, birçok kalabalık Valencia’ya döndüğünde gün batımına kadar gider.

Şimdiye kadar sahip olduğum en iyi zamanlardan biri. Kalabalıkların ezilmesinde, sadece her şeyden ve her şeyde domatesleri bırakıyorsunuz ve en iyisi – nereye gittiğiniz yere bakmak. İnsanların kendilerini sadece yakındaki kişiler için kolay hedeflere dönüştürmek için daha iyi açılar için heykellere ve kapılara tırmandıklarını gördüm. Daha sonra, arkadaşlarımız neşeli bir şekilde aşağı atladı ve günün geri kalanını herkesle yüksek bir parti ve sohbet etti.

La Tomatina’ya katılmak için bazı öneriler

Bu destansı gıda dövüşüne katılmayı mı planlıyorsunuz? İşte seyahatinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç öneri:

Atmakta sorun yok. Muhtemelen iyileşmeyecek (ayakkabılarınız dahil!) Çok sayıda kıyafet yırtılıyor, onarımın ötesinde lekeleniyor ve sadece günlerce kokuyor. Güzel bir şey getirmeyin.

Eğer bir kadınsanız, çok sayıda erkek gutbyleşirken ve çoğu zaman sütyenleri kapatmaya çalışırken bir spor sutyeni giyin.

Onları kaybedebileceğiniz için çantanız veya pasaport gibi değerli eşyalar getirmeyin. Ayrıca, küçük suç burada yaygın. İnsanların ceplerine girmek kolaydır. Bir sonraki etrafında para kemeri veya ziplocked bir kaçak takın.

Video kameranızı veya telefonunuzu yalnızca su geçirmezse getirin. O zaman bile, koruyucu bir kasa olduğundan emin olun!

Gözlük tak. Domates suyunu gözlerinize almak istemezsiniz.

Arkadaşlarla seyahat ediyorsanız, daha sonra buluşacak bir yer üzerinde anlaşın. Kalabalığın içinde onları kaybetme şansınız iyi.

Sınırlı alan olduğu için erken gelin!

Flip flop veya sandalet giymeyin. Zemin kayganlaşır, bu yüzden sizi dik tutmak için iyi ayakkabılar istiyorsunuz. En iyi kalabalıklar ayrıca insanların her zaman ayaklarınızın üzerinde adım atacağını ima ediyor!

Sulu kal. Ağustos ayında çok sıcak olacak ve her yerde insanlar olacak. Dövüşten önce içmek, böylece susuz kalmadan domates fırlatabilirsiniz.

Tişört Rippers’ı izleyin. Tişörtleri sırtınızdan çıkarmaya çalışmaya (önceden içmek için biraz fazla olabilir) insanlar için bir eğilim vardır. Festivalin kurallarına aykırı, ancak insanlar yine de bunu yapmaya çalışacaklar!

****
La Tomatina kesinlikle bulunduğum en ilginç festivaldi. Oldukça kirli (açıkçası) ve bir karmaşa veya kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, böyle olmayacaksınız! Ama inanılmaz, enerjik bir zaman geçirdim ve oradaki zamanım beni hayatımdaki en önemli insanlarla bağladı. Birbirleriyle sebze atan insanları bağlayan bir şey var.

Bu yüzden yiyecek atmak, sokaklarda dans etmek ve Sangria içmek için birkaç saat geçirmek isteyenler için La Tomatina’yı ziyaret edin!

La Tomatina’ya nasıl gidilir

Bunol, Valencia’nın yaklaşık 40 km dışında yer almaktadır. Valencia’dan oraya ulaşmak için, you have 3 options:

Drive – It’s about a 40-minute trip by car. If you don’t want to rent a car yourself, try using Blablacar (a ride-sharing app)

Bus – The bus #265a, #265b, and #2 go from Valencia. The ride takes between 60-75 minutes. Round-trips tickets will cost just under 8 EUR.

Train – Take the C3 from Valencia. Tickets will cost around 4 EUR each way and it takes slighlty over an hour.

As of 2013, foreigners wishing to take part have to pay 10 EUR for a ticket. If you want to attend La Tomatina you can purchase your official tickets here!

Get Your extensive budget guide to Europe!

My comprehensive 200+ page guidebook is made for budget travelers like you! It cuts out the fluff found in other guides and gets straight to the useful information you need to travel while in Europe. It has suggested itineraries, budgets, ways to save money, on and off the beaten path things to see and do, non-touristy restaurants, markets, bars, safety tips, and much more! Click here to learn much more and get your copy today.

Book Your trip to Valencia: Logistical suggestions and Tricks
Book Your Flight
Use Skyscanner or Momondo to find a cheap flight. They are my two favorite search engines because they search sites and airlines around the globe so you always know no stone is left unturned. start with Skyscanner first though because they have the most significant reach!

Book Your Accommodation
You can book your hostel with Hostelworld as they have the most significant inventory and best deals. If you want to stay somewhere other than a hostel, use Booking.com as they consistently return the most affordable rates for guesthouses and cheap hotels.

Don’t forget travel Insurance
Travel insurance will safeguard you against illness, injury, theft, and cancellations. It’s extensive protection in case anything goes wrong. I never go on a trip without it as I’ve had to use it numerous times in the past. My favorite companies that offer the best service and value are:

Safety Wing (for everyone below 70)

Insure My trip (for those over 70)

Medjet (for additional repatriation coverage)

Looking for the best companies to save money With?
Check out my resource page for the best companies to use when you travel. I list all the ones I use to save money when I’m on the road. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Want much more information on Valencia?
Be sure to visit our robust destination guide on Valencia for even much more planning tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

Güney Amerika’daGüney Amerika’da

Güney Amerika’ya seyahat eden 7 tür gönüllülük deneyimi, kendi başına harika bir deneyimdir. Kuşkusuz, Arjantin, Bolivya, Şili, Peru ve geri kalanı mağazada canlandırıcı sürprizler var. Yine de, yoldayken gönüllülük işlerini