2 gün içinde Tokyo’nun en iyisi: Tokyo’nun büyük olduğunu belirtmek için örnek program ve bütçe planı

büyük bir eksiklik olacaktır. Japon finansmanı, hem kara bölgesi hem de nüfus tarafından dünyanın en büyüklerinden biridir, yukarıdan gördüğünüzde oldukça ezici bir şekilde ortaya çıkan bir şeydir. Tokyo Skytree’nin gözlem güvertesinden, şehir yayılıyor ve beton kollarını her yönden ufka doğru uzatıyor. Daha önce birkaç kez gittik ve henüz şehrin henüz keşfetmediğimiz çok sayıda bölümü var.

Neyse ki, Tokyo aynı şekilde, gerçek Japon modasında faaliyet gösteren birçok geniş ve birçok seçkin tren ağına da evdir: verimli, organize ve zamanında. Tokyo’nun ne kadar önemli veya tam olarak ne kadar ayrıntılı olduğu önemli değil, etrafta dolaşmak stresli olmaya gerek yok. Hedefinize yakın bir tren istasyonu olduğu sürece – tipik olarak olduğu gibi – asla o kadar da uzak değildir.

Bu kılavuzda ne kapsıyor?

Tokyo’nun tren sistemini anlamak
1. Gün Stop 1: Ueno-Okachimachi Traveller Info Center
Stop 2: Ameyoko
Durdur 3: Tokyo Kulesi
Stop 4: Hamarikyu Bahçeleri
Stop 5: Tsukiji Pazarı
Stop 6: TeamLab gezegenleri
Stop 7: Tokyo Metropolitan Hükümet Binası
Durak 8: Ninja Shinjuku

2. Gün 1: TOEI Ulaşım Bilgisi Merkezi
Durak 2: Neşeli Minowa Sokak Satın Alma
Stop 3: Ramen 1/20 (Ramen Nijubunnoichi)
Stop 4: Asukayama Parkı
Stop 5: Oji Inari Tapınağı
Durak 6: Akihabara
Stop 7: Tokyo Skytree
Durak 8: Asakusa
Stop 9: Tempura Daikokuya

Tokyo gezisi özeti
YouTube hakkında daha fazla öneri ⬇ates ⬇️⬇ musun yayınlar:

Tokyo’nun tren sistemini anlamak

Tokyo’nun kapsamlı tren sistemi çok fazla operatör tarafından yönetiliyor, ancak bu güzergahta, sadece tren hatlarını ve şehirde son derece olağandışı olan tramvay hattını kullanacağız. Tren hatları Toei Transportation ve Tokyo Metro tarafından işletilmektedir. Ayrı varlıklar olmasına rağmen, bu ikisi mükemmel sinerji içinde çalışır. Her biri, birbirleriyle bu kadar bağlantılı birkaç satır çalıştırır, Japonların tam olarak nasıl çalıştığını ve saat çalışması gibi yaptıkları olağanüstü. Genellikle, TOEI tren hattından Tokyo Metro hattına geçseniz bile kapılardan çıkmanız ve yeni bilet satın almanız gerekmez. (Yine de yaptığınız durumlar vardır.) Tren çizgileri, renk kodlu bir dairede atanmış bir harfle işaretlenir. Örneğin, Toei Oedo Line’ın işareti, bir macenta dairesinde bir E’dir, Toei Asakusa hattının işareti, artan bir pembe dairede A harfidir. Bu işaretleri ve şirketlerin logolarını unutmayın, çünkü bunları tam olarak böyle keşfedeceksiniz.

Bir Tokyo gezisinden yeni çıktık, ancak bu sefer, iki gün içinde, tipik kalabalık favorileri de dahil olmak üzere kentin temel cazibe merkezlerini ve sadece tren kullanan dövülmüş yoldan çıkanlar da görebiliyor olsaydık kendimize meydan okuduk. tramvay gibi. Yolculuktan sonra, şehrin sınırlı bir zamanda sunduğu en iyisini görmek isteyen ilk zamanlayıcılar için ideal olan bu 2 günlük güzergahı bulabildik. Çok daha fazla gün kalıyorsanız, bunu daha büyük bir güzergahın bir parçası olarak kullanabilirsiniz.

Bu arada, görsel bir kılavuz seçerseniz, aynı şekilde bu yazının bir video sürümüne sahibiz! Aşağıda inceleyin:

1.GÜN

İlk günün güzergahı için, Toei Oedo hattını çok kullanacaksınız. Bu tren hattı, Tokyo Tower, Shinjuku, Yoyogi ve Roppongi de dahil olmak üzere Tokyo’daki en önemli gezgin alanlarını birbirine bağladığı için ziyaretçiler için özellikle yararlıdır. Ancak elbette, diğer tren hatlarını da kullanacağız.

Önümüzdeki iki gün boyunca, Tokyo tren biletine sahip olmak harika bir konsept. Bu geçiş, hem TOEI tren hatlarına hem de Tokyo Metro hatlarına sınırsız kazanç elde etmenizi sağlar. 24 saat, 48 saatlik ve 72 saatlik varyantlarda sunulmaktadır. Tam işte fiyatlar:

24 saat: Yetişkin: ¥ 800, çocuk: ¥ 400

48 Saat: Yetişkin: 1.200 ¥, çocuk: ¥ 600

72 Saat: Yetişkin: 1.500 ¥, çocuk: ¥ 750

Narita Havalimanı, Haneda Havaalanı’nda sunulmanın yanı sıra Tokyo çevresindeki otelleri, BIC video kamera şubelerini ve gezgin bilgi merkezlerini (daha sonra daha fazla) seçmektedir. Aynı şekilde Klook aracılığıyla internetten satın alabilirsiniz. Sadece turistler için sunulduğu için pasaportunuzu sunmanız gerekecek.

Tokyo tren biletiyle ilgili mükemmel şey: Metroyu her aldığınızda bir bilet satın almak için sonbaharda sıraya girmeniz gerekmez. Yani sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı şekilde çok zaman kazanırsınız! Son derece uygun. Bu 2 günlük bir güzergah olduğundan, 48 saatlik bileti kullanacağız.

Durma 1: Ueno-Okachimachi Traveller Info Center

En yakın tren istasyonu: Ueno-Okachimachi (Toei Oedo hattı)

Kutlama başlamadan önce, gününüze bilgi merkezinde bir durakla başlamak her zaman harika bir kavramdır. Ziyaretçi sayısıylaenhancing as the 2020 Tokyo Olympics as well as Paralympics approaches, Toei transportation produced traveler info centers to offer travel info to visitors. one of them is the Ueno-okachimachi traveler info Center.

Grab some brochures as well as if you have questions, just ask away, since the personnel right here speak English, as well as even Chinese. They can assist you with directions or suggestions on where to go.

If you weren’t able to purchase a Tokyo train Ticket at the flight terminal or before the trip, you can likewise get one here.

Stop 2: Ameyoko

En yakın tren istasyonu: Ueno-Okachimachi (Toei Oedo hattı)

Instead of boarding the train best away, make your method on foot to Ameyoko, which is found just around the corner.

Ameyoko is a market street where you can shop for practically anything you can believe of. A broad range of products are offered here: bags, clothes, shoes, accessories, spices, fish. Don’t be amazed if you see barkers announcing discount rates while standing on a chair amidst a sea of humanity. The street is likewise flanked with some eateries where you can have a quick meal.

When you’re done, walk back to the Ueno-okachimachi Station, take the Toei Oedo Line to Kasuga, as well as transfer to Toei Mita Line to Onarimon Station.

Durdur 3: Tokyo Kulesi

Nearest train Stations: Onarimon station (Toei Mita Line), Akabanebashi (Toei Oedo Line)
Tokyo Tower operating Hours: Daily, 9am-11pm

Emerging from the Onarimon Station, you’ll be greeted by the Zojoji Temple, the center of Chinzei Buddhism in the Kanto Region. This makes the stroll to the Tokyo Tower from the station a peaceful as well as enjoyable one. If you have much more time, you can make a quick stop right here too. however even from here, the commanding existence of the Tokyo Tower cannot be ignored, as it stands over the site.

At practically 333 meters, the Tokyo Tower is the second tallest structure in Japan, next only to Tokyo sky Tree. It is a communications tower that was developed in 1958 as well as was influenced by the Eiffel Tower in Paris. Today, tourists are welcome to climb to the top observatory to delight in amazing views of the city. Admission charges to the observation decks are ¥900 yen (main deck) as well as ¥2800 (both decks). However, since we will be going to two much more observation decks this trip, you may avoid climbing as well as just admire the tower from below, which is FREE.

Although you came from Onarimon Station, we’re utilizing the Akabanebashi station to get to our next destination. At Akabanebashi Station, take the Toei Oedo Line to Shiodome Station.

Stop 4: Hamarikyu Bahçeleri

Nearest train Station: Shiodome (Toei Oedo Line)
Entrance Fee: ¥300
Hours open: 9:00am to 5:00pm, everyday (except December 29-January 1)

Tokyo’s map is shaded by a number of parks as well as gardens, however the most well-known ones can get as well congested particularly in top season. This is why Hamarikyu gardens was so attractive to us: it stays the pocket of peace that it has always been, even in the middle of the busy metropolis.

Facing Tokyo Bay, Hamarikyu gardens utilized to be where the vacation home of the Tokugawa clan stood back in the day. Today, it is a landscaped public garden decorated by trees surrounding a few ponds. At the center of the largest pond stands a teahouse, where you can delight in Japanese tea as well as sweets. You can likewise admire plum blossoms if you see in late February as well as cherry blossoms in late March or early April.

After a moment of peace right here at the gardens, it’s time for lunch! Our next stop is just a short walk away!

Stop 5: Tsukiji Pazarı

Nearest train Station: Tsukijishijo (Toei Oedo Line)

Until 2018, the inner section of the Tsukiji Market was where Tokyo’s well-known fish auction happens. It was the largest seafood market in the city. The primary inner operation has because been transferred to Toyosu, however the outer market stays to life as well as kicking. a number of seafood restaurants as well as sushi bars continue to draw tourists from around the world.

This is likewise your lunch stop for today. You can pick any type of location that you like. On our last trip, we chose to try Tsukiji Itadori Market, a seafood restaurant that is widely known for their kaisendon, a bowl of rice topped with assorted sashimi. There are over 15 bowls to select from, including seared choices if you’re not a fan of raw fish. The three best-sellers are the kaisen-don (Bowl 1, ¥1480), jo kaisen-don (bowl 2), as well as gouka itadori don.

I chose to purchase Jo kaisen-don, which is a much more premium version of their signature kaisen-don. The bowl included slices of medium fatty tuna, salmon, as well as octopus among others. however the primary reason I selected this was the uni (sea urchin). among other toppings were salmon roe, scallop, as well as a lovely shrimp at the extremely center.

Vins was much more adventurous as well as let the chef choose the pieces on his bowl when he purchased Omakase sanchoku-don (Bowl 5). Omakase implies “to leave it as much as you,” as well as sanchoku implies “straight from the source.” He was quite pleased with the outcome.

After a satisfying meal, we explored the rest of the outer market to inspect out what else we might delight in as we made our method to Tsukijishijo Station. From there, we took the Toei Oedo Line to Tsukishima as well as changed to Tokyo Metro Yurakucho Line to Toyosu.

Stop 6: TeamLab gezegenleri

Nearest train Station: Toyosu (Tokyo Metro Yurakucho Line)
Admission fee: ¥2700 weekdays, ¥3200 weekends as well as holidays

We’ve always wished to experience teamLab because we very first chanced upon a viral video on Facebook. like the other incarnations, teamLab Planets is a digital art museum that tickles your senses. It’s body immersive so you can really interact with the installations. Not to be confused with teamLab Borderless (which has much more zones), teamLab Planets has only seven sections spanning over 10,000 square meters, which implies much more area to relocation around. We were rather surprised, too. We expected to see a space full of visitors, however it wasn’t as congested as I imagined.

One thing you requirement to understand about teamLab Planets is that you will have to take off your shoes before entering since you will be wading in warm water at the extremely beginning as well as it gets knee-deep in some areas. wear something knee-length or at least something you can roll as much as the knees. The walls as well as even floors are made from mirrors, so make sure you don’t wear short skirts.

But all these bit preparations are worth it. The exhibits are so amazing, I had to hold my jaws to keep them from falling.

After being treated to the sensory treat that was teamLab Planets, trace your steps back to Tsukishima station as well as switch to Toei Oedo Line to Tochomae Station.

Stop 7: Tokyo Metropolitan Hükümet Binası

Nearest train Station: Tocho-mae (Toei Oedo Line)
Hours open: North Observatory, 9:30am-11pm; South Observatory, temporarily closed for remodellings up until spring 2019, otherwise it’s open from 9:30am-5:30pm.
Closed: 2nd as well as 4th Monday of the month, as well as December 29-January 3
Admission Fee: FREE

View from Tokyo Metropolitan government Building
No, we’re not right here to do an errand. The Tokyo Metropolitan government building has totally free observation decks that enable a few of the very best vistas of the city. since it’s totally free as well as there are only two elevators, expect to autumn in line a bit, however the wait is worth it. From right here you can see the Tokyo Tower as well as the Tokyo SkyTree! You can even see Mt. Fuji on a remove day.

If you can make it before sunset, that would be very since you’ll get to delight in the view in daytime, at twilight, as well as at night!

Durak 8: Ninja Shinjuku

Nearest train Stations: Tocho-mae, Shinjuku-nishiguchi (Toei Oedo Line), Shinjuku (Toei Shinjuku Line)

Akşam yemeği vakti! Tokyo has a few of the most eccentric as well as in some cases downright unusual dining locations like house maid cafés as well as robot restaurants. This time, though, we were able to try a restaurant run by ninjas!

Ninja Shinjuku is one of the numerous ninja-themed restaurants across the city. As expected, there were a great deal of techniques as the food was served. The meal likewise ended with a wildly entertaining as well as outstanding “magic” show that showed off the ninja master’s sleight-of-hand skills. however the most unexpected part of the evening was the food: it was surprisingly good. You see, many home entertainment restaurants provide the products as far as home entertainment is concerned, however falls short when it concerns the food. however each serving throughout our 6-course meal was delicious, from the amuse-bouche
down to the dessert. All the smoke as well as mirrors were just a bonus offer for me.

A common meal costs ¥4000. If that’s over your budget, you can select one more restaurant in Shinjuku area. You’ll never run out of choices here!

With that, DAY 1 concerns a close. From here, you can travel back to your hotel. If you’re staying near Ueno-okachimachi, you can just take the Toei Oedo Line again. If your hotel is better to a Toei Shinjuku Line Station, you may likewise walk to Shinjuku station instead.

2. GÜN

For the second day, we chose to integrate off-the-beaten-track attractions with the typical favorites. In the morning, you will be checking out the peaceful as well as historical district of Arakawa City as well as Kita City.

Arakawa City as well as Kita City are found in the northeastern part. These areas are not as well-known as Shibuya or Shinjuku, however still welcoming to tourists as well as harbor a few of city’s finest kept secrets, linked by the

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post