Kesinlikle dikkat çekici Ukrayna

son güncellendi: 06/24/19 | Başlangıçta yayınlandı: 08/29/2011

Anadili bir İngilizce konuşmacı olarak seyahat eden ikramiyeyi vurdum. Dünyaya gittiğim her yerde İngilizce, Lingua Franca’nın yanı sıra ikinci bir dilde bir şey varsa, her zaman İngilizce.

Hostellerde, insanlar genellikle İngilizce olarak birbirleriyle sohbet ederler, bu da her zaman katılmak için bir konuşma keşfedebilirim. Dil ile asla kısıtlanmıyorum.

Sözsüz iletişim ile yenilikçi olmak zorunda olduğum zamanlar olsa da, çoğunlukla iletişim benim için İngilizce konuşmacı olarak Almanya veya Portekiz’den arkadaşlarımdan çok daha kolay.

En azından, bu ay Ukrayna’yı ziyaret edene kadar.

Bulunduğum tüm ülkelerden Ukrayna, kimsenin İngilizce konuşmadığı yerlerin listesinde bir numaralı sırada yer alıyor.

Bunu belirtmek abartı gibi gürültü olabilir. Elbette bazı insanlar biraz İngilizce konuşmalı, değil mi? Birkaç tane yapıyor. Turistlerle etkileşime giren veya dünya çapında restoranlarda çalışanlar birkaç kelimeyi kavrayabilir.

Ama günlük Ukraynalılar? Karşılaştığımlar “su”, “tren”, “Bill” veya “Teşekkürler” gibi kelimeleri bile anlayamadı.

Şimdi, yerlilerin dilimi anlamasını isteyen turistlerden biri değilim. Kimsenin İngilizce olarak akıcı olmasını beklemiyorum, tıpkı bir konumdan birinin dillerinde akıcı olmamı beklemediği gibi. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanında yaygın İngilizcenin tam olarak ne kadar olması koşuluyla, büyük şehirlerdeki çoğu insan bir şeyler belirtebilir.

Bir gece, Kiev’deki hostel sahibim tarafından güzel bir Ukrayna restoranı önerildi, aynı zamanda adamı orada İngilizce konuşup konuşmadıklarını sordum. Cevabı? “Ukrayna’dasın dostum. Burada kimse İngilizce konuşmuyor. ”

Ama ne anlıyorsun? İngilizce eksikliği beni Ukrayna’yı kapatmadı.

Aslında, anlaşılmaz bir senaryo (Kiril) ve İngilizce konuşacak kimsenin yanı sıra, Ukrayna tarafından gerçekten heyecanlandım. Talep yardımının yanı sıra etrafta dolaşmak neredeyse imkansız olsa da, buna bir meydan okuma olarak baktım.

Hangi trenin benim olduğunu anlamak için bir tren rutine bakarak 20 dakika geçirdim. İnsanlarla konuşmaya çalışırken yenilikçi oldum, mümkün olduğunca çok sayıda el göstergesini ve çizimleri kullandım. İstediğim şeylere çok yön verdim. Bir tren istasyonuna ulaşmak, fiyatlar için sayıları azaltmak ve genel olarak, sadece son derece kafası karışmış olmak için “Cho-choo” pandomime yapmak zorunda kaldım.

Meydan okumayı beğendim. Sadece bir hafta boyunca orada olmama rağmen, bu yüzden Ukrayna’yı çok sevdim. Seyahat etmek bir zorluktu. Bu bir maceraydı. Benim için de, deneyim ne kadar büyük olursa ve meydan okuma ne kadar yüksek olursa, seyahat ettiğimi, keşfettiğimi ve dünyayı keşfettiğimi hissediyorum.

Ancak Ukrayna’nın sunabileceği bir dil engelinden çok daha fazlası vardı. Sadece Lviv ve Kiev’i gördüm, ancak son derece büyüleyici şehirlerdi (eski tarihi merkezinden beri LVIV’i daha çok sevdim). Modernite, eski Sovyet mimarisinin yanı sıra muhteşem parkların bu karışımı vardı. Komünistler hakkında bir şey söyleyebilirsem, gerçekten park yapmaktan hoşlanıyorlar.

Küçük Babushka büyükanneleri Prada’yı kullanarak kadınların yanında yürüdü. Ülkeyi çöpe atan Rus Ortodoks kiliseleri, altın kaplamaları ve koni üstleri ile, hem zengin hem de derin bir inanç duygusunun sembolü idi. Ben de Ukrayna yemeklerini gerçekten sevdim. Tam olarak ne kadar lezzetli olduğuna şaşırdım. Patateslerin yanı sıra doyurucu, donuk bir et mutfağı bekliyordum.

Ama Borscht, patates köfte, Blintzes, et – hepsi lezzetliydi. İçine koydukları ekşi krema çorbaya harika bir yapı ekler. (Ucuz ve büyük Ukrayna yemekleri için, ülkenin dört bir yanındaki yerleri Puzata Khata’da yiyin.)

Kiev’deyken, aynı şekilde beni Ukrayna Üniversitesi partisine götüren birçok kanepe sörfünden memnun oldum.

Benim couchsurfer rehber ve arkadaşlarından biri dışında, kimse orada sohbet etmek için yeterli İngilizce konuştu. Çok fazla eşitlik vardı.

Ve çok sayıda votka tostu.

Ukraynalılar votkalarını seviyorlar. Dil engeli tarafından tetiklenen rahatsız edici sessizlikleri önlemeye inanıyorum, sadece şeylere kızarttık. Aslında çok fazla kızarttık, yanı sıra durmaya başladığımda, güldüler ve beni daha fazla votka beslemeye çalıştılar. Bir Ukraynalı’ya ek olarak votkamı tutamıyorum.

Asla Ukrayna’nın bu kadar heyecan verici olmayacağını beklemiyordum. Bu büyük ülkenin yüzeyini zar zor çizdim, oraya geri döndüğümde bana yapacak çok yeni şey sağladım. Bir hafta yeterli olmaya bile yakın değildi.

Ama dil engeli koşuluyla, önce Ukraynalı bazı keşfetmeyi gerektirmek zorunda olduğuma inanıyorum.

“Na Zdorovye” (“Şerefe”) sadece beni şimdiye kadar alacak.

Avrupa için derinlemesine bütçe planı rehberinizi alın!

Detaylı, 200+ sayfa rehber kitabım sizin gibi bütçe planı gezginleri üretildi! Diğer rehber kitaplarda da keşfedilen tüyleri keserDoğrudan pratik bilgilere ulaştıkça, seyahat etmeniz ve Avrupa çapında sırt çantasıyla tasarruf etmenizi istersiniz. Önerilen güzergahlar, bütçeler, para biriktirme yöntemlerinin yanı sıra, Touristy olmayan restoranlar, pazarların yanı sıra barların yanı sıra daha da fazlasını da keşfedeceksiniz! Daha fazlasını keşfetmek için buraya tıklayın ve başlayın!

Ukrayna seyahatinizi ayırtın: lojistik ipuçları ve püf noktaları
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş keşfetmek için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim tercih edilen iki göz atma motorlarım. En büyük erişime sahip oldukları için Skyscanner ile başlayın!

Konaklamanızı ayırtın
En iyi hisse senedi ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için hostelworld ile pansiyonunuzu rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için en ucuz fiyatları sürekli olarak iade ettikleri için Booking.com’u kullanın. Tercih ettiğim konumlar:

Hayal evi hostel.

Kiev Merkez İstasyonu

Seyahat sigortasını hatırlamayın
Seyahat sigortası kapsamı sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda kapsamlı bir güvenlik. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan tercih ettiğim iş:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ekstra geri dönüş kapsamı için)

Para kazanmak için en iyi işi mi arıyorsunuz?
Seyahat ederken kullanabileceğiniz en iyi iş için kaynak sayfama göz atın. Yoldayken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Ukrayna’yı ziyaret hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz?
Daha fazla planlama ipucu için Ukrayna Sağlam Hedef Kılavuzumuza gittiğinizden emin olun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post