JUNGLE TREKKING WITH LEECHES IN KHAO SOK

Updated: 07/07/18 | July 7th, 2018

Located in the south of Thailand, Khao Sok national Park has always held my imagination. It’s continuously rated as one of the best parks in Thailand, with incredible trekking, camping, limestone karsts, cooling rivers, and a beautiful lake. ever because I’ve been concerning Thailand, I’ve been trying to visit Khao Sok, but the road bends in mysterious ways, and for one reason or the other, I’ve never been able to make it.

But this time, I used my going to friends and my job as “tour guide” as the excuse I needed to finally push myself to this park. and I’m happy I did — I’ve been to numerous fantastic national parks in Thailand, but this is one of the best.

I spent three days surrounded by dense jungle, animals, and cooling air. The highlight of my trip was the day-long jungle trek I took. starting out late in the morning (9:30), my friends and I met our guide, purchased our park entrance tickets, and drove to the far end of the park. instead of doubling back on the main trail, we would explore another trail, hike 400 meters to see some huge flowers, head toward a waterfall, eat lunch, and then walk back to the main park entrance.

It all seemed easy enough. I visualized a well-worn trail and a mildly strenuous day hike. We were doing 11 km in the jungle, so it wouldn’t be a cake walk, but I didn’t anticipate that this trek would be much of a challenge, especially because the last half was on the park’s main road.

Yanılmışım.

Çok yanlış.

This hike was stressful, challenging, leech-infested, and exhilarating all at the same time.

It started out easy enough — we hiked 400 meters to visit huge parasitic flowers, which attach themselves to vines, then sap the life from them to grow. After nine months, they blossom, spray their seed throughout the jungle, and die within four days. However, while in bloom, the flowers are a sight to see.

The hike to the top wasn’t very tough. The trail was well worn and had incredible vistas from which to view the surrounding jungles, and I didn’t break much of a sweat. On the way up, we caught sight of a troop of gibbons making their way through the treetops. Gibbons in Khao Sok are rare to see, so it was quite amazing, especially because I love monkeys, though they moved too rapidly to be photographed. By the time I clicked my camera, they had moved on, so instead of fruitlessly capturing a photo, I just viewed them in their glory.

When we got to the top, our guide told us we would hike down to the waterfall. I assumed he implied we would be heading down another trail.

Again, I was wrong.

Our trail had opened up at the top of the waterfall and our guide looked at us. “OK, we’ll eat lunch, but first we have to get down. It will be no problem. We have ropes, and I go first.”

My friends and I looked at each other hesitantly. To get to the base of the waterfall, we were going to have to embrace our inner Indiana Jones to rappel down the side. As you may know, heights make me incredibly uncomfortable, and I opted to go down last as I worked up the courage to never look down.

However, we didn’t encounter too numerous steep drop-offs, and soon I was vying to the lead the way. We would rappel down ropes. When there was no rope to guide us, we scaled the rocky sides of the waterfall, holding on to vines as we made our way down to the base.

But the waterfall was not the worst of it. After lunch, we had to hike downriver, following the river, which sounds pretty simple. walking along a river bed is typically not a challenge, but not here. There was no trail or easy path. in some cases we had to walk on large, wet rocks, climb up the narrow embankment, or scale down vines again when the river became impassable.

And the leeches only made it worse. By the time I walked out of Khao Sok, I had taken seven leeches off my legs, and a few even found their way onto my arms. Luckily, unlike the leeches in northern Thailand, many of these leeches were small and easy to get off. Unfortunately, my friend didn’t notice one until the end, which by then had enlarged so much, it left a scar on his foot.

After the river and subsequent leech removal (cue The Life Aquatic jokes), we were in the home stretch — it was now an easy walk through a bamboo forest back to the park entrance. On our way out of the park we were given a farewell by another troop of monkeys. These weren’t gibbons (I forget their proper name), but they jumped around for a while, playing in the trees, and gave us one last exciting thing to remember.

When it was all said and done, our hike had lasted a little over eight hours. Back at my guesthouse, I took the hottest shower of my life, scrubbed myself clean, and collapsed on my bed.

Though tiring, this jungle trek was the most exciting in my recent memory. I left Khao Sok with a sense of rawness. here the lack of people and trails let you feel as if you are exploring the jungle for the firST zamanı. Seyahat ederken, gizli bir mücevher ortaya çıkarmış gibi hissettiren anları seviyorum. Sanki insan tarafından uzun zamandır unutulmuş bir yerde ya da bir yerde bulmuş gibiydin. Durum böyle olmayabilir, ama bu harikalar, macera ve keşif duygusu beni seyahatlerime götüren şeydir.

Ve Khao Sok’ta, sadece ben, orman ve bu macera duygusu.

Ama sülükler olmadan yapabilirdim.

Lojistik

Surant Thani veya Phuket aracılığıyla parka gidebilirsiniz. Birçok otel size 2.000 Baht için özel ulaşım sunacak, ancak Surant Thani’den yaklaşık 1.700 baht ve 2.800 baht için Phuket’ten bir taksi kiralayabilirsiniz. Dört kişilik bir gruptaysanız, bu çok daha hızlı ve çok daha kolay olduğu için iyi bir anlaşma olabilir.

Halk otobüsüyle giderseniz, minibüs Surant Thani kasabasından her şekilde 240 baht ve Phuket’ten 320 Baht. Sizi parka giden ana yola bırakacak. Yolun geri kalanında yürümeniz gerekecek.

Park giriş ücreti 300 baht.

Gezi operatörlerinden veya konukevlerinden birinden bir rehber kiralamak (işaretli parkurların eksikliği nedeniyle çok önerilir) yarım gün boyunca 600 baht ve tam gün için 1.200 baht’tır. Gece yürüyüşü 18:00 – 21:00 için 600 baht.

Şehirde sadece bir ATM var.

Çok temel konaklama ve soğuk duşlarla gecelik 300 baht için ucuz konuk evleri bulabilirsiniz. Odalar gecelik yaklaşık 600 baht ve gecelik yaklaşık 1.400 baht lüks olarak daha iyi olur. Çadırlar 2 kişi için 250 baht veya 4 kişi için 300 baht kiralık. aksesuarlar kişi başına maliyet; Yastık 10 baht, battaniye 10 baht, uyku tulumu 30 baht, sayfa 20 baht.

Tayland için kapsamlı bütçe kılavuzunu alın!

Kapsamlı 350+ sayfa rehber kitabım sizin gibi bütçe gezginleri için yapıldı! Diğer rehber kitaplarda bulunan kabartmayı keser ve doğrudan Tayland’da seyahat etmeniz gereken faydalı bilgilere ulaşır. Önerilen güzergahlar, bütçeler, para biriktirmenin yolları, görülecek ve yapılacak dövüş dışı şeyler, turist olmayan restoranlar, pazarlar, barlar, güvenlik ipuçları ve çok daha fazlasını bulacaksınız! Çok daha fazla bilgi edinmek ve kopyanızı bugün almak için buraya tıklayın.

Khao Sok Milli Parkı’na Yolculuğunuz Ayrışma: Lojistik Öneriler ve Hileler
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş bulmak için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim favori iki arama motorum çünkü dünyanın dört bir yanındaki siteleri ve havayollarını arama yapıyorlar, bu yüzden her zaman hiçbir taş kalmadığını biliyorsunuz. Önce Skyscanner ile başlayın çünkü en önemli erişime sahipler!

Konaklamanızı ayırtın
En önemli envanter ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için pansiyonunuzu hostelworld ile rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için sürekli olarak en uygun fiyatları iade ettikleri için Booking.com’u kullanın.

Seyahat sigortasını unutma
Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda geniş bir koruma. Geçmişte defalarca kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan en sevdiğim şirketler:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ek geri dönüş kapsamı için)

Para tasarrufu sağlayacak en iyi şirketleri mi arıyorsunuz?
Seyahat ederken en iyi şirketler için kaynak sayfama göz atın. Yoldayken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Tayland hakkında çok daha fazla bilgi ister misiniz?
Çok daha fazla planlama ipucu için Tayland’daki sağlam hedef kılavuzumuzu ziyaret ettiğinizden emin olun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post