Oaxaca: Daha da büyük bir aşk hikayesi

Yayınlanan: 1/26/21 | 26 Ocak 2021

Hiç bir hedefe vardınız mı ve bunun sizin için olduğunu biliyor muydunuz? Havadaki bir şey, buranın hayalini kurduğunuz her şey olduğunu ve sonsuza dek ona aşık olacağınızı söyledi.

Paris, Hong Kong ve Tokyo’da daha önce sadece birkaç kez daha bu şekilde hissettim.

Ve Oaxaca’ya vardığımda tekrar böyle hissettim.

Şehrin enerjisi ve benimki senkronize edildi. Biz bir çifttik. İşaretleri tanıyabiliyordum: Kalbimde koşulsuz bir mutluluk duygusu ortaya çıktı. Gözlerim düzenli olarak her renk tonuna, her harekete geçti, sanki her şeyi almak için doyumsuz bir açlığım varmış gibi. Aşıktım.

Sonraki iki haftam sadece bu duyguyu derinleştirdi.

Meksika’nın Pasifik Kıyısı’nın orta kesiminde bir şehir olan Oaxaca, Craggy Dağları ile çevrili bir vadide yer almaktadır. (Aynı zamanda yattığı devletin adıdır.) Alan binlerce yıldır yerli Zapotec ve Mixtec halkları tarafından doldurulmuştur. 1440’ta Aztekler geldi ve ilhak etti, “Huaxyacac” adını verdi, “Huaje arasında” (bir tür yerel ağaç) gösterdi. Yüz yıldan kısa bir süre sonra İspanyollar bölgeyi fethetti.

Şehirde ve çevresindeki birçok tarihi cazibe (UNESCO miras alanı olan Monte Albán; Renkli binalar, pitoresk çatı restoranları ve barlar, sokak sanatı, tarihi İspanyol sömürge kiliseleri, parke taşı sokakları ve birçok park şehridir.

Son on yılda, Mezcal olağanüstü popüler hale geldiğinden, Mezcal’ın her şey için de bir merkez haline geldi ve turistler rekor numaralara ulaştı (ön seviye). Ve Mérida ve Mexico City ile birlikte, Meksika’nın gastronomik merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kısacası, şehir sevdiğim her şeye sahipti: tarih, içki ve yiyecek. Buna ek olarak, söz konusu yiyecek ve içeceği tüketmek için kolay bir mekan yaratan çekici bir kentsel estetiği ve bir ya da üç hafta geçirmek için en uygun noktaya sahipsiniz.

Siteler yüzünden Oaxaca’yı sevmedim. Pandemik bir öfke var ve kalabalıkların etrafında olmakta rahat değildim. Covid’e sahip olmayan arkadaşlarım daha az rahattı. Maskeyi giyme yaygın olsa da, Noel’e ne kadar yaklaştıkça, şehir çok daha kalabalık oldu ve etrafta çok fazla insan varmış gibi hissetti.

Yani genel olarak benim için turlar, kalabalık pazarlar veya gezi yoktu, ama yemek, içme ve orada yaşayan arkadaşlarımı görmek vardı.

300.000 nüfuslu bu şehir, ruhumu ve midemi dolduran je ne sais quoi’ye sahipti.

Oaxaca, köstebek (standart turşu/sos), tlayudas (pizza benzeri sokak yemeği), chiles rellenos (doldurulmuş biber), memelas (fasulye, et ve peynir soslu ızgara pastaları) ve tetelas (üçgen ızgara pastası) ile popülerdir. fasulye ve peynirle dolu mısır atıştırmalıkları).

Ve hepsini yedim. İklim göz önüne alındığında, restoranların hepsi açık havada yemek vardı, bu yüzden güvenli bir şekilde yapmak kolaydı. Durmadan ve merak etmeden bir blok yürüyemedim, “Oraya gitmeli miyim? Belki üçüncü bir akşam yemeği? ”

Şehrin 10-peso (50 sent) taco tezgahları arasında dolaşırken, popüler Hamberguesa ile de karşılaştım: sosisli sandviç, dilimlenmiş peynir, oaxaca peyniri, jambon, ananas, marul, domates ve jalapeño ile tepesinde bir burger. 35 peso (1.75 $ USD) için isteyebileceğiniz tüm lezzetli sağlıksız yiyecekler. Ve hayatımda şimdiye kadar sahip olduğum en iyi hamburgerdi! Birkaç farklı versiyon denedim, ama karar her zaman aynıydı: bir tane daha, lütfen!

Sonra popüler Mercado 20 de noviembre, küçük tezgahların önemli bir açıklaması ve popüler bir Pasillo de Carnes Asades veya “et sokakları”, yüzlerce yemek kokusunun havada dolaştığı bir ızgara tezgahı, hepsi sizi çağırıyor kaynakları. Oaxaca’da otlatmak en iyisidir, çünkü sunulan çok fazla cazip yemek olacak.

Ve kendinizi sınırlamamalısınız. (Eve döndüğümde ölçekteki sayı bana kendi tavsiyemi izlediğimi gösterdi.)

O zaman, bölgenin en mükemmel ruhu olan mezcal var. Birkaç eyalette üretilirken, Oaxaca Mezcal dünyasının merkezidir ve sadece birkaç saat uzaklıkta, bir mezcalería ile karşılaşmadan hiçbir yerde yürüyemeyeceğiniz Santiago Matatlán kasabasının yakınında ana üretim alanıdır. Saigon sokaklarında Pho tezgahları, Prag’daki barlar, Bordeaux’daki beyaz şarap barları veya herhangi bir büyük Amerikan şehrinde Starbucks gibi.

Rambling Spirits’ten arkadaşlarım Anna ve Brooks bizi tam günlük bir turda sürdü ve içecek hakkında çok şey öğrendim. Tekila gibi, mezcal Agave’den yapılır, ancak tekila’nın aksine, bitkinin kalbi ezilmeden önce yerdeki bir çukurda pişirilir. Sonra su eklenir ve fermente olmasına izin verilir. Pişirildiği düşünüldüğünde, Mezcal’ın tekila’dan çok dumanlı bir aroması var.

Ancak, yiyecek ve içeceğin ötesinde, müthiş ve neşeli insanlarLe tanıştım. Mezcal üretim sahibi José’den, bir arkadaşının yerel bir arkadaşı olan Asís’e, yaşadığım otelin personeline, geri dönmeye devam ettiğim Hamberguesa Maker’a, herkes misafirperver, sıcak ve misafirperverdi. “Kalmalısın” ve sonra “Pekala, geri dön, tamam mı?” sık sık duyduğum ifadeler miydi.

Ve eğer eve gitmek zorunda kalmazsam, kış kalırdım.

Meksika’daki en sevdiğim yerdi ve şimdi kalbimi beklemediğim bir şekilde tutuyor. Demek istediğim, hoşuna gideceğimi biliyordum, ama çok sevmek için? Bu bir sürprizdi.

Ama sonra tekrar, favorilerimiz olduğu ortaya çıktı.

Şimdi, dünyadaki çok küçük bir avuç yerle birlikte, listeye Oaxaca ekleyebilirim: Hayatımın geri kalanında sevdiğim şehirler.

P.S. – Pal Exploraddict’in tüm fotoğrafları. Ona Instagram’da bir takip verin!

P.P.S. – Bir şey yaptım. Dünyada yemeyi sevdiğim tüm yerlerin (veya şu anda hatırlayabildiğim) bir Google haritasını oluşturdum. Paylaşılabilir ve tasarruf edilebilir ve tüm Oaxaca favorilerim listelenmiştir. Buradan kontrol edebilirsiniz. (Not: Yalnızca mobil cihazlarda çalışır).

Meksika’ya Yolculuk: Lojistik Fikirler ve Hileler
Uçuşunuz
Skyscanner veya Momondo kullanarak düşük maliyetli bir uçuş bulun. Onlar benim favori iki arama motorum çünkü dünyanın dört bir yanındaki web sitelerini ve havayollarını arıyorlar, bu yüzden her zaman hiçbir taş kalmadığını biliyorsunuz.

Konaklamanızı ayırtın
Hostelinizi en büyük envantere sahip oldukları için hostelworld ile rezerve edebilirsiniz. Başka bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve düşük maliyetli oteller için sürekli olarak en ucuz oranları iade ettikleri için Booking.com’u kullanın. Oaxaca’da kalmak için en sevdiğim yer:

Los Arrayanes

Seyahat sigortasını unutma
Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı güvence altına alacaktır. Herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda ayrıntılı koruma. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. On yıldır dünya göçebelerini kullanıyorum. En iyi hizmeti ve değeri sunan en sevdiğim şirketler:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ek geri dönüş kapsamı için)

Para tasarrufu sağlayacak en iyi şirketleri mi arıyorsunuz?
Seyahat ederken en iyi şirketler için kaynak sayfama göz atın! Seyahat ederken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum – ve sanırım size de yardımcı olacak!

Meksika hakkında çok daha fazla bilgi ister misiniz?
Çok daha fazla planlama ipucu için Meksika’daki sağlam hedef kılavuzumuza göz atmayı unutmayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post