12 finest DAY trip DESTINATIONS from SPLIT, CROATIA

Split city center is peppered with many attractions that can quickly fill a few days’ itinerary. however the city is likewise a excellent jump-off point to other interesting destinations in Croatia.

For starters, from Split, two national parks are within simple reach — one is punctuated with waterfalls as well as the other with exquisite lakes. It’s likewise the gateway to a few of the idyllic islands that speck the Adriatic Sea.

Here are a few of the attractions that you can see on a day trip from Split. The very first five destinations on this listing can be explored on an island-hopping tour. Klook is using this excursion inclusive of the following:

Speedboat transfer between the islands

An English speaking captain as well as the crew

Windproof jackets

Snorkeling equipment

Onboard soft drink

Sigorta

✅ book THIS excursion HERE!

Bu kılavuzda ne kapsıyor?

1. Biševo Island
2. Hvar Island
3. Vis Island
4. Budikovac Island
5. Pakleni Islands
6. Plitvice Lakes national Park
7. Krka national Park
8. Sibenik
9. Cetina River Rafting
10. Cetina River Canyoning
11. Klis Fortress
12. Trogir
Top Split hotels as well as ApartmentsSearch for a lot more Split Hotels!

YouTube hakkında daha fazla fikir ⬇ates ⬇️⬇ musun yayınlar:

1. Biševo Island

The eastern side of the Adriatic Sea is specked with islets. This archipelago is under the jurisdiction of the Dalmatia region. Biševo is a little island that lies southwest of the much bigger island, Vis.

The island’s overall land area is under six square kilometers, as well as the population is not a lot more than 30 long-term residents. the most famous historical landmark is the Church of Saint Sylvester near the ruins of the ancient Benedictine monastery at the heart of the island.

The island’s limestone coastline is likewise carved with caves. the blue Cave is the most checked out by tourists. The water inside the cave shows a blue as well as silver shimmer. the very best time to see is from midmorning to early afternoon during the summertime months. one more attraction is the Monk seal Cave.

Image by means of Klook
Nearest Ferry Port: Porat Port
Getting There: Taking public ferries is rather a prolonged route. You requirement to go to Vis Island first. From there, trip a bus to Komiza Port where you can board a ferry to Biševo. the very best choice is to join an organized excursion or an island-hopping tour. This way, you can likewise see other islands instead of just costs a lot of of your time checking out just one.
Blue Cave entrance Fee: Off-peak season KN 75 (Adults), KN 35 (6-12 y/o); height season KN 100 (Adults), KN 50 (6-12 y/o); complimentary (Children below 6 y/o)

2. Hvar Island

Hvar is a long slice of paradise lounging in the Adriatic Sea together with other neighboring islands. It is famed for its beach celebrations (day as well as night) as well as bars. high-end restaurants, bars, as well as hotels fill the resort town.

The harbor in Hvar is festooned with yachts. This is likewise the primary jump-off point to close-by Pakleni Islands. The Hvar Cathedral, the 13th-century wall, as well as Fortica are just a few of the historical landmarks. The southern coastline is bedecked with secluded beaches as well as coves. away from the coastal areas, the interior features fertile land, olive groves, vineyards, as well as abandoned medieval hamlets. The island likewise boasts captivating lavender fields, drawing in tourists during its bloom season.

Most of the tourism activities are concentrated on the western part where the town of Hvar as well as harbor are located, especially on the southwestern coast. a lot of of the facilities as well as amenities are discovered here. The primary ferry terminal, Stari Grad, is likewise on this side of the island however on the northwest coast.

Nearest Ferry Port: Stari grad Port
Getting There: Take the traveler ferry from Split Port near the old city to Stari grad Port.
Fare: KN 35 – KN 55. The fares vary depending upon the season. rates during the summertime season spike significantly. The travel time is about two hours.

3. Vis Island

Vis is a little populated island in the Adriatic Sea off the coastline of Dalmatia. It is found southwest of Hvas as well as northeast of Biševo. When the island was lastly abandoned by the Yugoslav army in 1989, the island’s tough appeal shines, drawing in tourists.

Image by means of Klook
Today, agriculture, fishing, as well as tourism are the primary sources of earnings of Vis. The major settlements are found far apart — the town of Vis on the northeastern side as well as the town of Komiža on the western side. The island is the filming place of the Hollywood motion picture ‘Mamma Mia! right here We Go Again’.

Vis town is dotted with medieval ruins as well as structures like churches, ancient Roman baths, as well as villas. Saint Jerome Church on the Prirovo peninsula is built on the site of an ancient Roman theater. Birincil cazibe, Levaman kalesinde düzenlenen arkeoloji müzesidir. Müze, Yunan heykellerinin yanı sıra bir dizi eser sergiliyor; En önemlisi, MÖ 4. yüzyıla dayanan Artemis’in bronz başı. Komiža, Komiza Kalesi, St. Nicholas Kilisesi ve plajlara sahiptir. Komiza Limanı, Biševo Adası’nın yanı sıra yakın dalış noktalarına atlama noktasıdır.

En yakın feribot portu: Vis bağlantı noktası
Oraya ulaşın: Gezgin feribotu eski şehir yakınlarındaki bölünmüş limandan Vis Limanı’na götürün.
Ücret: KN 45 – KN 55. Ücretler mevsime bağlı olarak değişir. Yaz mevsimi boyunca oranlar önemli ölçüde artar. Seyahat süresi yaklaşık 2,5 saattir.

4. Butikovac Adası

Buikovac, Vis Adası’nın güneydoğu kıyı şeridinden küçük bir adadır. Önemli cazibe, adanın batı tarafındaki merkezi plajdır.

Batıdaki iki adacık – küçük Butikovac ve Sanak – ve doğuda Buikovac Adası ile sınırlı olan Central Plajı da popüler olarak Blue Lagoon olarak adlandırılır. Mavi su, şnorkelin yanı sıra yüzmeye ada-hoppers’ı ikna eder. Adanın yalnız vatandaşı tarafından küçük bir restoran var. Aynı şekilde bir sebze alanı ve evinin yanında hayvan çiftliği var.

En yakın feribot portu: Vis bağlantı noktası
Oraya Ulaşım: Bu yolu Split’ten çıkaran gezgin feribotları yok. Önce Vis Adası’na gitmeniz gerekiyor. Oradan, Buikovac’a bir gezi yapın veya kişisel bir tekne tüzüğü. En işlevsel seçim, Split’ten ada atlayan bir geziye katılmaktır. Bu adayı gerçekten görmek istiyorsanız Buikovac’ın seyahat planına dahil edildiğinden emin olun.

5. Pakleni Adaları

Paklinski Adaları olarak da adlandırılan bunlar, Hvar Adası’nın güneydoğusundaki hasarlı bir zincire benzeyen bir grup adadır. Haritayı kontrol ederek, yakınlıktan beri küme HVAR’ın bir parçası gibi görünüyor.

Bu adalar, büyük veya küçük, övünen koylar, birçok plaj ve deniz mağaraları. HVAR’a en yakın Jerolim Adası. Adalar arasındaki en büyük, üç köyü kucaklayan Sveti Klement’dir.

Oraya Ulaşım: Atlama Noktası HVAR bağlantı noktası. Gezgin feribot sizi bu adaların her türüne indirecek: Jerolim, Stipanska veya Palmizana. Bir seçim daha, aynı zamanda Pakleni’yi içeren bir ada atlama gezisine katılmanın yanı sıra rezervasyon yapmaktır.

6. Plitvice Lakes Milli Parkı

Orta Hırvatistan’ın dağlık bölgesinde yer alan Plitvice Lakes Milli Parkı, sansasyonel manzaralar ve doğal harikalarla sizi ezecektir. Hırvatistan’ın en büyük ve en eski milli parklarından biri olan hem acemiler hem de hardcore yürüyüşçü için birçok yürüyüş pisti kullanıyor.

Geniş, zengin Alp ormanları mağaralar, göller, nehirler ve şelalelerle karalanmıştır. Ancak vurgu, on altı göl tarafından geliştirilen, yukarıdan aşağıya akan, muhteşem şelaleler geliştiren göl teraslarıdır. Bu düşmeler arasında en büyük olan 78 metrelik Veliki tokat.

Ziyaretçiler, gölleri ve düşmeleri, etrafta ve sularla örtüye kadar düşen düşmeleri de kontrol edebilirler. Her gölün yanı sıra şelalenin yanı sıra efsaneler de vardır. 1949 yılında kurulan, UNESCO tarafından 1979’da bir Dünya Mirası Sitesi olarak kabul edildiğinde de güvence altına alınmıştır.

Giriş ücreti: KN 80 (Ocak – Mart, Kasım – Aralık); KN 180 (Nisan – Mayıs ve Ekim); KN 300 (Haziran – Eylül). Bu oranlar yetişkinler içindir. Yedi ila on yedi yaş arası çocuklar yetişkinler için oranların yarısından daha azını alırlar. Yedi yaşın altındaki çocuklar ücretsizdir.
Açılış saatleri: 08:00 – 16:00 (Ekim – Mart), 08:00 – 19:00 (Mart – Mayıs), 07:00 – 20:00 – 20 Ağustos), 07:00 – 19:00 (21 Ağustos – Eylül). Son giriş, bilet alımının yanı sıra kupon alışverişinin kapanış saatinden iki saat önce yapıldığını unutmayın.
Oraya ulaşmak: Split’ten, limanın yakınındaki birincil otobüs terminaline git ve Plitvice göllerine bağlı bir otobüse gidin. Split’ten kullanılan doğrudan yollar vardır. Seyahat süresi 3-4 saattir. Ücret KN 135 – KN 175’tir.

Kolayca seyahat etmek ve göllerle ilgili hikayelerin yanı sıra çok daha fazla bilgi keşfetmek istiyorsanız, rehberli bir tur rezervasyonu yapabilirsiniz. Klook, Plitvice ve Split, yerleşik WiFi, İngilizce konuşan bir rehber, tekne yolculuğu, bir şişe su ve sigorta arasındaki gidiş-dönüş taşımacılığını kapsayan bir günlük gezi kullanıyor.

✅ Bu geziyi buradan ayırın!

7. Krka Milli Parkı

Klook aracılığıyla görüntü
1985 yılında bir milli park ilan edilen Krka Milli Parkı, önemli bir ekolojik, kültürel ve turizm sitesidir. Bir dizi endemik flora türünün yanı sıra faunaya 109 kilometrekarelik güvenli araziyi kapsar. Merkez Dalmatia bölgesindeki Krka Nehri’ne giren parkın taçlandıran ihtişamı yedi şelale serisidir.

Kuzeyde Roški tokat, yürüyüş yolları ile çevrili bir şelale ve noktaları kontrol etmek. Güneyde, parkın içindeki en popüler şelale olan Skradinski Buk. Büyük birnatural pool as well as smaller cascades aside from the primary waterfall. There are likewise walking tracks as well as checking out spots.

Another vacationer attraction is the Visovac Island, which homes a 15th-century Franciscan monastery. The centuries-old Krka Monastery is likewise a noteworthy destination. It is found north of Roški Slap.

Entrance Fee: KN 30 (January – March, November – December); KN 100 (April – may & October); KN 200 (June – September). Bu oranlar yetişkinler içindir. From ages seven to eighteen, the rates are KN 20/KN 80/KN 120. kids seven years old as well as below are complimentary of charge. The charge includes gain access to to all land sites in the Krka national Park.
Opening Hours: Skradinski Buk complies with a different schedule. It is open all year round, while other sites are closed during wintertime months (January – March, November – December). Skradinski Buk starts operation at 9AM during the wintertime season, 8AM outside the wintertime season. closing time varies from 4PM to 8PM. other sites open at 10AM as well as close at 5-6:30PM from April to October.
Getting There: There are five entrances to the park — Skradin, Lozovac, Roski Slap/Laskovica, Burnum/Puljane, as well as Kistanje/Krka Monastery. There are direct bus routes from Split to Skradin. The travel time is 1.5-2 hours. The fare is KN 65 – KN 75.

Klook is using a day excursion to Krka national Park from Split. This is inclusive of roundtrip transfers, onboard WiFi, an English-speaking guide, a bottle of water, as well as insurance. If you want a easy transfer, you can book this tour.

✅ RESERVE A SLOT HERE!

8. Sibenik

Sibenik, the third-largest city in the central Dalmatia region, is found northeast of Split as well as south of Krka national Park. This coastal city is likewise the primary gateway to the Kornati archipelago, which is composed of 150 islands as well as is found west of Sibenik.

Klook aracılığıyla görüntü
The oldest native Croatian city along the Adriatic Sea, the city is house to lots of ancient cultural as well as historical landmarks, including two UNESCO world Heritage sites — the Cathedral of St. James at the city center as well as St. Nicholas Fortress on bir ada. There are three a lot more historic fortresses in Sibenik aside from St. Nicholas: St. Michael’s Fortress, St.John Fortress, as well as Barone Fortress. The city likewise has beaches, resorts, restaurants, as well as bars.

Nearest Bus Stop: Sibenik Bus Terminal
Getting There: Buses are the fastest as well as a lot of practical mode of transportation to Sibenik from Split. If you are taking the train, you requirement to modification trains at Perkovic as well as may take 2.5 hours. The fare is more affordable when you take the bus. There are direct bus routes from Split to Sibenik. The travel time is about 1.5 hours.
Fare: The bus fare is KN 45 – KN 55.

If you want to see both Sibenik as well as Krka national Park, there are business that offer this tour. Klook’s bundle from Split includes roundtrip transportation, Krka national Park entrance fee, a expert guide, insurance, as well as a bottle of water.

✅ RESERVE A SLOT HERE!

9. Cetina River Rafting

Flowing from the alluring springs in the northwestern slopes of install Dinara, Cetina River snakes with cities as well as towns in the Dalmatia region before it enters the Adriatic Sea. For the adventurous, a thrilling method to check out as well as go sightseeing is with a rafting experience on the Cetina River.

Klook aracılığıyla görüntü
Get your adrenaline pumping as you program with the river, basking in the raw appeal of nature enveloping you as well as taking your breath away. You can likewise stop for a while as well as take a short swim.

Cetina River Rafting excursions are used by operators from Split. Klook has a bundle that includes roundtrip transfers, licensed expert instructor, security briefing, insurance, as well as full rafting devices — wetsuit, life jackets, helmets. neoprene shoes, as well as paddles. The activity lasts for about six hours.

✅ RESERVE A SLOT HERE!

10. Cetina River Canyoning

This is one more level of extreme. Canyoning is like a blend of hiking, cliff-diving, as well as rappelling. If you are not terrified of heights as well as into a thrilling outside experience, canyoning is the very best method to immerse yourself in Croatian nature. take pleasure in the view as you scale the canyon as well as cliffs. shriek your heart out as you sprinkle as well as slide your method with remove waters.

Klook aracılığıyla görüntü
Klook has curated a canyoning excursion bundle from Split to Cetina. The inclusions are roundtrip transfers, security briefing, a licensed expert instructor, insurance, as well as full canyoning gear — wetsuits, life jackets, as well as helmets.

✅ RESERVE A SLOT HERE!

11.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

Özgürlük SanatıÖzgürlük Sanatı

Hepimiz kendimizi özgür olarak görüyoruz. Ücretsiz sağlık hizmetleri, ücretsiz konuşma ve ücretsiz basın ile ücretsiz ülkelerde yaşıyoruz. Ama tipik olarak istediğimizi gerçekten nasıl yapıyoruz? Sabah az sayıda insan işe gitmekten

Vanilyalı IceVanilyalı Ice

Maceracı Kate ile gecem bağlı kuruluş bağlantıları içeriyor. Bu bağlantılardan bir satın alma işlemi yaparsanız, size ek bir masraf olmadan tazminat yapacağım. Teşekkürler! Twitter’da paylaş Facebook’ta Paylaş Pinterest’te Paylaş E