Burma On The Brink: Bangkok’tan Burma’ya Seyahat Etme

Delhi’den Bangkok’a uçuşumuz sabah 5: 00’de ayrıldı, bu yüzden havaalanında uyumaya karar verdik. Dünya çapında bir uçuş için zamanında uçuş terminalinde olmak için saat 2: 00’de kalkmak için bir otel rezervasyonu yapmanın bir anlamı yok. Uçuş terminali yeterliydi, ancak koltuklar da rahatsız olmanın yanı sıra uyumak zor. 5 saatlik uçuşta uykumuzun çoğunda yakalandık.

Bangkok’a inmek her zaman eve geliyormuş gibi hissediyor. Her zaman geri döndüğümüz merkez ve bu da büyük Oriental City’de 6. kez olurdu. Çok ihtiyaç duyulan plaj gevşemesi için anında güneye adalara gitmeyi planlıyorduk, ancak hava durumu tahminlerini inceledikten ve diğer bazı gezginlerle konuştuktan sonra, makul olmayan bir fırtınanın güney kıyı şeridini haftalardır süpürdüğünü fark ettik. Birkaç tane daha devam etmesi bekleniyordu.

Ah, bağımsız seyahatin ihtişamları, kötü hava durumu = küçük hız yumruğu = planların spontan modifikasyonu. Anında Myanmar (Burma) için planlamaya başladık. Şaşırtıcı bir şekilde, Myanmar’ın mistik, el değmemiş Güney Doğu Oriental Land’e bir gezi planlarken inanmak için çok şey var. Yabancılar sadece ülkenin belirli bölgelerinde etkinleştirilir, birçok alan size uymak için pahalı, zaman alıcı izinlere ve/veya rehberlere ihtiyaç duyar.

Zaman eksikliğinden, daha geleneksel Myanmar tatilini tercih etmemiz ve haritadan kendi yöntemimizi keşfetmeye çalışırken rutin yabancının izin verdiği alanlara gitmemiz gerektiğine karar verdik. Birincisi, bir vize edinme sorunu, yeterince basit, çevrimiçi baktık, büyükelçilik olarak adlandırdık ve sabahları pasaportlarımızı azaltabildik ve her biri 42 dolara aynı öğleden sonra alabildik. Sonra ikinci sorun: Darip, “Pad Thai karnının” kötü bir durumuyla hastalandı ve bana sorunların geri kalanında bana yardımcı olamadı.

Hmm, belki de bu zavallı pad Tay mıydı?!

Myanmar ATM’nin yabancı banka kartlarını kabul etmiyor, ne de kredi geçmişi kartlarını veya gezgin çeklerini kabul etmiyorlar. Bu nedenle, Tayland Baht’ımızı Amerikan Doları olarak değiştirmek zorunda kaldık; Ancak sadece herhangi bir Amerikan dolar faturası değil, bu masrafların 2006 serisinden daha yeni olması gerekiyordu, nane durumda olmaları gerekiyordu, tamamen işaretlenmemiş, beklenmedik ve her türlü hasar içermiyordu, aksi takdirde Myanmar bankaları onları kabul etmeyecekti Bölgesel para birimine (KYAT) değişim için.

Bu bir görev olduğunu kanıtladı. Hiçbiri katı kriterleri tatmin edemeyen tercih edilen ihale için Khao San Yolu çevresindeki çok sayıda para değiştirici ve bankalarla ovaladım. Son olarak 2 günlük göz attıktan sonra, özellikle Myanmar’a giden gezginler için bu tür masrafları koruyan küçük bir seyahat acentesi keşfettik (Bangkok’ta Myanmar için USD edinme hakkında bilgi için buraya tıklayın). Bankamızın sınırları olduğu için artışlarda bunu yapmak zorunda olduğumuz ABD doları için Tayland Baht’ı geri çekmeye başladık, daha sonra bankamız daha fazla baş ağrısı ekleyerek hesaplarımızı dondu. Her neyse, bu para güçlükten yaklaşık 3 gün sonra, son olarak ihtiyacımız olan tüm Amerikan parası vardı, vizelerimizin yanı sıra bizim uçuşlarımızın yanı sıra Yangon’dan (yabancılar kara tarafından Myanmar’a gidemez) rezervasyonu. Gitmeye hazırdık.

Yangon’a inmek şaşırtıcı bir şekilde tam olarak nasıl resmedmiştim. Birkaç ev konforu olan modern, temiz bir oryantal şehir, eksi Batı markası isimleri ve dünyanın geri kalanında karşılaştığı reklamlar. Whitehouse Hotel’e iki kişi ile bir taksi (10 $) paylaştık. Boşlukların yanı sıra boşlukların yanı sıra, ancak dahil edilen açık büfe kahvaltısı olağanüstü. Günlerimizi Yangon’da, İngiliz işgalinden kalan büyük sömürge binalarına bakarak kasabayı merak ederek geçirdik.

Yangon’da eski sömürge binası

Yangon’daki Belediye Binası
Yangon şehir merkezinde bir cami ve yan yana bir tapınak

Gün batımında şehrin kenarında muazzam bir altın pagoda olan Shwedagon Paya’ya gittik. Shwedagon sadece altın boyalı bir pagoda değil, bu 100 metre yüksekliğinde, 2500 yıllık başyapıt, etrafına sıvalı çok sayıda 24 karat altın yaprağı var.

Yangon’daki etkileyici Shwedagon Paya’nın dışında yürürken Dariece

Shwedagon paya gece yangon’da aydınlandı

Yangon’da gün batımında shwedagon paya

Shwedagon Paya’daki Yangon’daki birçok altın paydan biri
Beğeniyor mu? İğnele! ?Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon ortağı ve aynı zamanda diğer bazı perakendeciler için bir bağlı kuruluş. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post