CUBICLE NATION: YOU have more travel TIME THAN YOU think

Last Updated: 3/12/2022 | March 12th, 2022

Zaman. There just never seems to be enough of it. It always seems to move too fast (and, every year, it seems to just move faster).

Time is something people always tell me they don’t have enough of and is one of the main reasons why they don’t travel as much as they would like. (Money is also an issue, which I’ve talked about here.)

While there are more digital nomads and remote workers now that COVID has changed the concept of the office, not everyone is able to work remotely these days.

But, even if they don’t want to be nomadic, most people I know with office jobs (specifically Americans) want to travel more than they do. They just feel like they don’t have the time.

Onlar yanlış.

Here’s why.

Let’s say you work 50 weeks a year and get two weeks of vacation. (Not American? then you probably get a lot more and that’s wonderful.) Counting your vacation time and every weekend brings the total number of days per year you can travel to 110 (104 weekend days plus the 10 days in your two-week vacation). That’s a lot of time to travel. throw in three-day weekends and holidays, and we can add even more days to our total. It may not be all continuous, but you can do a lot with that much time.

Let’s think about that for a second: 110+ days of free time per year. That’s close to four months of potential travel time per year! Dört ay! The world is your oyster with that much time.

When looking at it this way, our busy schedule becomes a lot more open. What are you doing with that time?

Everything is about priorities. Yes, there are certain obligations we have in our day-to-day lives that take up time but if you really want something, you find a way to make it happen. It’s like when I say I don’t have the time to go to the gym. I have plenty of time to go to the gym; I’m just spending that time elsewhere.

Because the gym just isn’t a priority for me (though it probably should be).

Moreover, most people associate “travel” with a long-term, big, expensive trip and thus discount all the short-term methods of travel. When people think “I want to travel” they envision a two-week vacation, a cruise, or some long, multi-month journey. It’s a big trip to a faraway land.

That’s not really their fault. It’s just how the travel industry tells us we need to travel because long and big trips mean people will spend more money. We internalize that concept and never consider other options.

And if you hear something enough, you believe it. Ederdim. It’s why Jessica is never going to Ireland and Bob will always be a hater.

However, if COVID has taught us anything it’s that there are tons of things to see and do close to home. even when you don’t have months to travel, as we’ve seen, you still have 110 days of potential travel per year. If you make it a priority, you can certainly travel more.

But what do you do? What kind of trips can you take on a smaller time scale that still have a big impact? here are some trip ideas to help you plan to travel when you have limited time:

1. Take a weekend getaway

Spend a weekend away somewhere. two days isn’t a lot of time, but it’s still enough to explore a city, town, or camp in a national park close to you. I used to spend a lot of time in new York City. From there, weekends away would include trips to Atlantic City, fire Island, the Hamptons, the Berkshires, Boston, Philadelphia, and Washington DC — and those are just the ones a few hours away!

Try to incorporate more weekend trips away. It can help break up your routine and keep your wanderlust in check until your next big trip. even a couple of days somewhere are better than no days anywhere!

2. Go somewhere close

Only have a week? Don’t travel halfway around the world, wasting tons of time getting to your destination. Go somewhere a short distance away.

Living in Miami and Fiji is too far? Head to central America!

In Sydney and Los Angeles is too far? Go halfway and stop in Hawaii, visit new Zealand, or pop over to a Pacific island nation!

Avrupa’da? Well, 90% of the continent is a three-hour flight away so you’re set!

Stay close and you’ll need less time to do what you want. Additionally, the best flight deals you can find are often for destinations close to you. So be flexible.

Anywhere you haven’t been is a good place to visit.

And, when you travel, less is always more.

3. Be a local tourist

I don’t think people are tourists in their own city often enough. how often do you visit the museums, explore new areas in your town, or visit the major attractions of your city? I know new Yorkers who have never been to the Met, Bostonians who have never walked the freedom Trail, and Amsterdammers who have never wandered through the red-light district.

Take the weekend, move out of the house and into a cheap place to stay, and be a tourist. I love playing tourist in my own city because it helps youNereden geldiğinizi öğrenin ve anlayın.

Etrafınızda o kadar çok şey var ki, normal hayatınıza liderlik ettiğinizde, bir saniye durup aradığınızda, zamanınızı doldurmak için birçok heyecan verici aktivite bulabilirsiniz.

Sonuçta, seyahat yeni şeyleri görmek ve öğrenmekle ilgilidir – ve bu kendi arka bahçenizde gerçekleşebilir!

ÖNEMLİ: Bunu yapacaksanız, eviniz olmayan bir yerde kalın, bu yüzden daha çok tatil gibi hissediyor. Aksi takdirde, uyanmak, bazı ayak işlerini çalıştırmak ve sonra “zamanım tükenmek” için çok cazip olacaktır. Bunun gerçekten çalışması için rutininizi kırmanız gerekir – ve evinizde kalmamak bunu yapmak önemlidir.

4. Zamanınızı En Üst Düzeye Edin

Güneşin altında her şeyi görmeye çalışmayın. Çok fazla koşacaksın. İki hafta içinde Avrupa’nın yarısını görmek isteyen veya bir ay içinde tüm Güney Amerika’yı fethetmek isteyen insanlardan birçok e -posta alıyorum.

Seyahat etmeniz ve her şeyi tıkamaya çalışmanız gerektiğini düşündüğünüzde, güzergahınız tarafından yüklenmek kolaydır. Tüm bu destinasyonlara bakarsınız, bunalmış olursunuz, yeterli zaman olmadığını fark ettiniz, pes edersiniz ve zamana “sahip olana kadar” durun.

Çok fazla tatiliniz olmadığını ve çok şey görmek istediğini anlıyorum, ama yapma! Sadece bir veya iki yere bağlı kalmak aniden çok zaman ve fırsat açar! Asla hepsini göremeyeceksiniz. Açık programımla bile, hala istediğim her şeyi göremiyorum. Uzun zaman önce denemeyi bıraktım. Seyahatte, daha azı daha fazladır. Miktar üzerinde kalite.

****
Seyahat etmek için aylarınız olmayabilir, ancak bu hiç seyahat edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Benim gibi bir göçebe olmak zorunda kalmadan dünyayı bir bütçeyle dışarı çıkmanın ve seyahat etmenin çok sayıda yolu var. Kendinize zamanınız olmadığını söylemek sadece bir bahane.

Zamanınız var ve daha iyi seyahat etme becerilerini öğrenebilirsiniz. Sorun şu ki, muhtemelen o zamanı tipik “iki haftalık tatil” in ötesinde nasıl geçireceğinizi düşünmüyorsunuz.

Bir dahaki sefere “Zamanım yok” diye düşündüğünüzde, yakındaki tüm yerleri keşfedebileceğinizi düşünün. Evet, koşacak işleriniz ve dikkatinizi gerektiren şeyleriniz olacak. Ancak zamanınızı verimli bir şekilde kullanarak, seyahate öncelik vererek ve kutunun dışında düşünerek, dünyayı keşfetmek için zamanınız olduğunu göreceksiniz.

Seyahat keşifle ilgilidir ve bu keşif herhangi bir süre boyunca herhangi bir yerde olabilir.

Günde 50 $ ‘dan dünyayı nasıl gezinir

New York Times’ın en çok satan Ciltsiz Koyuşma Kılavuzu Rehber, size seyahat sanatında nasıl ustalaşacağınızı öğretecek, böylece dayak yolundan çıkacak, paradan tasarruf edecek ve daha derin bir seyahat deneyimine sahip olacaksınız. BBC’nin “bütçe gezginleri için İncil” adını verdiği A’dan Z planlama rehberiniz.

Daha fazla bilgi edinmek ve bugün okumaya başlamak için buraya tıklayın!

Seyahatinizi rezerve edin: lojistik öneriler ve püf noktaları
Uçuşunuz
Skyscanner kullanarak ucuz bir uçuş bulun. Bu benim en sevdiğim arama motoru çünkü dünyanın dört bir yanındaki siteleri ve havayollarını arıyor, böylece her zaman hiçbir taş kalmadığını biliyorsunuz.

Konaklamanızı ayırtın
Pansiyonunuzu Hostelworld ile rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve oteller için en uygun fiyatları sürekli olarak iade ettikleri için Booking.com’u kullanın.

Seyahat sigortasını unutma
Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda kapsamlı bir koruma. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan en sevdiğim şirketler:

Güvenlik Wing (herkes için en iyisi)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ek tahliye kapsamı için)

Seyahatinizi rezerve etmeye hazır mısınız?
Seyahat ederken en iyi şirketler için kaynak sayfama göz atın. Seyahat ederken kullandığım her şeyi listeliyorum. Onlar sınıfın en iyisidir ve seyahatinizde bunları kullanarak yanlış gidemezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post