Spotting Turtles on Turtle Island Zakynthos

Swimming with turtles in the Ionian Sea is one of the very best things to perform in Zakynthos as well as the islet of Marathonisi (aka Turtle Island Zakynthos) is understood by scientists as the most essential area for endangered turtle types in the world.

Zakynthos is one of the very best locations to go to in Greece, so if you’re wanting to get up close as well as personal with these gorgeous animals, then possibly there’s no location much better to do so in Greece than this small Ionian Island.

The beach on Turtle Island is so gorgeous that it even made our listing of the very best beaches In Zakynthos That You Won’t want To Miss.

Where is Zakynthos?

Zakynthos is a little island in the Ionian Sea of western Greece 249 kilometres west of the funding of Athens, as well as about 20 kilometres off the westernmost point of the Greek Mainland.

The island is understood for having gorgeous beaches (like the well-known Navagio Beach), in addition to some fantastic restaurants, some all-night celebration areas as well as a broad range of lodging options.

The finest location to see the turtles is on Turtle Island Zakynthos, a small bit islet off the southeastern shores of the primary island of Zakynthos.

What types of Turtles are in Zakynthos?

The unusual Loggerhead Turtle is what many people come right here to see as well as this is one of the few locations in the world where you can be quite much guaranteed to area these ancient creatures. This is one of the very best things to perform in Greece, so it’s no surprise that a great deal of tourists (and scientists) come to Turtle Island Zakynthos particularly for these turtles.

Known locally as Caretta Caretta Turtles as well as by tourists as Zante Turtles or Zakynthos Turtles, Loggerheads are one of the world’s many often examined sea turtles. They get their name type their huge head as well as directed beak. Adults can grow as much as 114 cm (45 inches) in length as well as method as much as 160 kg (352 lbs). 

Their shell has a gorgeous golden-brown clour as well as their reptilian skin is yellow as well as brown. If you’ve already seen other types of sea turtles while snorkelling or diving around the world, then you’ll likely notice the distinct appearance of the loggerhead best away.

See Also: The supreme guide To travel in Greece

Best Time To See Turtles in Zakynthos

The finest time to see the Loggerheads on Turtle Island Zakynthos is really during the very best time to go to Greece, between may as well as October. In 2018, a record number of the animals were discovered on the shores of Laganas beach with much more than 1,460 nests being counted by scientists.

This implies that while they are still extremely rare, the numbers are enhancing as well as you have a much better possibility of spotting them now than in the past decade or so.

Scientists think about Zante to be one of the most essential endangered sea turtle nesting grounds as well as habitats in the world, so during the summertime months, you may discover that personnel as well as a few volunteers from the national Marine Park of Zakynthos will be browsing the beaches, handing out pamphlets about the turtles as well as educating tourists, as well as stopping people from unintentionally damaging their many essential nesting areas.

This the summer is likely the very best time to go to Zakynthos if you’re wanting to see these turtles as well as discover about them from the professionals who research study them year-round.

Where To See Turtles In Zakynthos

Whether you want to see them laying eggs, hatching or you want to opt for a swim with one of these majestic creatures, one of the very best beaches in Greece to see the well-known Zante turtles is Lagana beach on Turtle Island Zakynthos (which is likewise one of the very best beaches in Zakynthos). 

It’s really on Laganas Bay on the small bit islet of Marathonisi (aka Turtle Island Zakynthos) off the southeast coastline of the primary island. many people join a trip to get to Turtle Island Zakynthos. much more about trips later in this post.

While they do have habitats as well as nesting grounds on other beaches, this is most likely the beach where they are many often found. If you head out into the water between may as well as October, you have a quite great possibility of coming deal with to deal with with a Loggerhead Turtle during these months.

Make sure you head out with a mask as well as a snorkel whenever you go swimming if you want to see the turtles, however make sure to keep your distance as well as respect the animals. much more on exactly how to responsibly interact with theseDaha sonra bu yazıda hayvanlar.

Turtle Island Zakynthos’a Turtle Bitiş Gezileri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, loggerheads’i görmek için Avrupa’nın en iyi yerlerinden biri olması koşuluyla, bu kaplumbağalarla deneyimler sunan birçok seyahat operatörü var. Tüm geziler eşit üretilmez ve tüm seyahat işleri çevre dostu değildir, bu yüzden kiminle gittiğinizi seçerken dikkatli olun.

Kaplumbağalara her zaman saygılı davranan harika değerlendirmelere sahip bir işletme ve çok sayıda turistin hayvanlara yaklaşmasını ve onları gerilmesini mümkün kılamaz.

Sitelerini inceleyerek veya seyahat danışmanında değerlendirmelerini okuyarak bir işletme ve niyetleri hakkında çok şey keşfedebilirsiniz.

Viator, Deniz Kaplumbağası Güvenlik Derneği tarafından yapılan iyi önerilen bir yolculuğa sahiptir. Adada, Ulusal Deniz Parkı ve Kaplumbağa Adası Zakynthos’a doğru gezerken tanınmış Caretta Caretta Turtle’ın kapsamlı bir sunumunu sunan bir işletme.

Kaplumbağanın doğal habitatına girdikten sonra, konuklar cam alt teknenin altında yüzen fotoğraflarını çekebilirler ve etraflarında şnorkel yapma şansı da vardır. Bu gezi, çevre dostu davranışlara kesinlikle uymaları ve sadece kaplumbağaların yanındaki turistlerin tekne yüklerini azaltmamaları için farklıdır.

Belirli bir bölgedeki suya atlayacaksınız ve onları görüyorsanız harika! Bu yolculuğun maliyeti 45 € ve bu gerçekten Zakynthos’taki kaplumbağa tespit gezilerinin tipik masrafları etrafında.

Zakynthos’ta Loggerheads nasıl sorumlu bir şekilde yer alılır

Zor kabukları olan bu büyük hayvanlar neredeyse yenilmez gibi görünse de, gerçekten oldukça hassas yaratıklardır ve etraflarındayken dikkatli değilseniz hızlı bir şekilde stresli veya yaralanabilirler.

Yuvalama alanları son derece hassastır ve aynı zamanda Akdeniz loggerhead kaplumbağalarının sayısı son yıllarda büyürken, loggerhead kaplumbağası hala küresel olarak nesli tükenmektedir.

İşte loggerhead kaplumbağalarını onlara, yumurtalarına veya hassas yaşam alanlarına zarar vermeyecek bir yöntemde tespit ettiğinizden emin olmak için birkaç öneri.

Plajları Temiz Tutun: Plastik ve diğer çöp türleri, Akdeniz’deki ve dünyadaki loggerhead deniz kaplumbağaları için en büyük risklerden biridir. Gençlerinin denize risksiz bir geçişe sahip olduğunu garanti etmek ve hassas sindirim sistemlerini tamamen toksik enkazdan tamamen uzak tutmak, sahilde kendinizden sonra temizlemek veya daha iyisi, bir çöp torbası almak Zakynthos’tayken bazı plaj temizlikleri gibi.

Işıkları kapatın: Loggerhead Sea Turtles’ın gözleri gerçekten inanılmaz derecede hassastır ve bebekleri, yumurtadan çıktıklarında onları denize yönlendirmek için ayı kullanırlar. Cihazlarınızdaki parlak ışıklara dikkat edin. Asla el fenerlerini doğrudan onlara göstermeyin ve fotoğraf çekiyorsanız, flaşı kapatmayın (gün ortasında bile).

İşaretlere dikkat edin: Sea Kaplumbağası Güvenlik Derneği’ndeki Fantastik İnsanlar her yıl sayısız loggerhead yuvasını işaretledi. Gözünüzü endikasyonlar için dışarıda tutun ve anlaşılan yuvalara çok iyi yaklaşmadığınızdan emin olun.

Yuvalanan plajlarda ateş yok: Çok sayıda turistin bilmeden yuvalanan plajlara ne kadar gittiğinin yanı sıra bir şenlik ateşine tam olarak şaşıracaksınız. Bunun neden korkunç bir fikir olduğunu tartışmam gerektiğine inanmıyorum.

Tekneyi Yavaşlayın: Anlaşılan bir yuvalama alanının yakınında bir gezi içindeyseniz (kaplumbağa-lekeli bir tur olmasa bile) ve şoförün de hızlı gittiğini fark ettiniz, ona durmasını söyleyin. Zakynthos’taki tekneler tarafından öldürülen çok sayıda kaplumbağa yaralandı ve şoförler, turistlerin kaplumbağaları da hızlı sürerek tehlikeye atmak anlamına gelmeyeceğini anlamak için gereksinim oldu.

Deniz Kaplumbağası Koruma Merkezi’ni arayın: Şüphe duyduğunuzda, bir uzman arayın. Yaralı veya ölü bir deniz kaplumbağası görürseniz veya henüz işaretlenmemiş ve yaya trafiğine duyarlı bir yuva görürseniz, Deniz Kaplumbağı Koruma Merkezi ile temasa geçin ve onları durumdan uyarın.

Turtle Island Zakynthos’un loggerheads’in tadını çıkarın

İster Zakynthos’taki bir gezinin parçası olarak bir loggerhead kaplumbağası görüyor olun, isterse beklenmedik bir şekilde tökezleyin, bu muhteşem yaratıklara hayran olmak için bir dakikanızı ayırın.

Balıkçılık hattı veya yaralanma gibi sıradan bir şey gördüğünüzde mesafenizi koruduğunuzdan emin olun, Deniz Kaplumbağası Koruma Merkezi ile iletişime geçin.

YürürkenPlajlar, bir gönüllü veya hayvanları inceleyen bir bilim adamı görürseniz, yürümekten ve bazı sorular sormaktan korkmayın. İnsanları bu tarih öncesi yaratıklar hakkında bilgilendirmekten çok memnunlar.

Kaplumbağaları görmek için en iyi yöntem, çevre dostu bir turun bir parçasıdır. Saygın, çevre fikirli bir şirket seçtiğinizden emin olmak için araştırma çalışmanızı yaptığınızdan emin olun.

Mayıs ayı arasında ve Ekim ayları arasında gidiyorsanız, tanınmış Caretta Caretta kaplumbağalarını tespit etmek için son derece büyük bir olasılığınız var. Şnorkelinizi getirdiğinizden emin olun, maskeyi veya plajda bir tane kiraladığınızdan emin olun ve bu yavaş hareket eden deniz canlılarıyla etkileşime giren zamanınızdan zevk al.

Bu makale gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon ortağı ve aynı zamanda diğer bazı perakendeciler için bir bağlı kuruluş. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

Vanilyalı IceVanilyalı Ice

Maceracı Kate ile gecem bağlı kuruluş bağlantıları içeriyor. Bu bağlantılardan bir satın alma işlemi yaparsanız, size ek bir masraf olmadan tazminat yapacağım. Teşekkürler! Twitter’da paylaş Facebook’ta Paylaş Pinterest’te Paylaş E