Georgia, Tiflis, Gürcistan’da

ev gibi bulma: 9/12/18 | 12 Eylül 2018

Gürcistan’ı ne zaman duydun? Mako, sigarasından uzun bir sürüklemeden sonra sordu. Artık barlar, restoranlar, ortak çalışma alanları, mağazalar, sanatçı stüdyoları ve bir hostel ile çok kullanımlı bir merkeze dönüştürülen eski bir Sovyet malzeme fabrikası olan Fabrika dışında kırmızı şarap içiyorduk. Mako, ödev konusunda ortak bir gazeteci arkadaşına rehberlik eden bir Gürcü idi.

“Hmm…” diye cevapladım şarabımdan bir yudum alarak. “Bu harika bir soru. Bir düzeyde, Gürcistan’ı uzun zamandır anladım, çünkü coğrafyamı anlıyorum. Ancak, bir haritadaki bir isimden çok daha fazlası olan bir yer olarak, sadece birkaç yıl oldu-çok daha belirgin ve gitmesi gereken yol dışı yerlere inanmaya başladığımda-gerçekten ‘Hmm, Gürcistan mı inanıyor? Bu ilginç olabilir! ””

Birkaç gündür Gürcistan’daydım. Haziran ayında Azerbaycan’a bir gezi için Londra’dan ayrıldığımda, Gürcistan’ı sonradan düşünce olarak ekledim. Arkadaşlar ülkeden son derece konuştu ve zaten yakınlarda olacağım için neden iki kuşu bir taşla öldürmediğine inandım.

Orijinal planım, ülkede yaklaşık bir haftadan biraz fazla harcamak, birkaç vurgulamak ve bir seyahat için iştahımı uyandırmak (bana göre, bir ülkede bir hafta asla yeterli zaman değildir).

Ancak, beklenenden daha erken bir eve gitmeye ihtiyaç duyulduktan sonra, sadece başkent Tiflis’i görmek için zamanım vardı.

Azerbaycan’dan otobüsten indiğim andan itibaren şehirde gibiydim. Evet biliyorum. Biliyorum. Bu çok klişe. En iyi bir yer için sonbahar. Ancak bazı durumlarda bir varış noktası sizi en iyi şekilde vurur. Nerede olduğunuz enerji – özü – sadece vücudunuzla akar ve tanımadığınız bir yere bile varmış gibi hissettiğinizi hissettiğiniz gibi.

Sanki bir parçanız her zaman oradaymış gibi, kendinizi tekrar bütünleştirmek için geri dönüyorsunuz.

Bunların büyüsü böyle.

Önümüzdeki birkaç gün boyunca, bu sihirli bağlantı sadece derinleşti.

Gelmeden önce, ufalanan, çirkin Sovyet dönemi binaları ve grafiti ile kirli bir eski şehir hayal etmiştim. Aklımda, Sovyet İmparatorluğu’nun anlık sonbaharında hala donmuştu.

Bunun yerine, parke taşı sokaklarına sahip güzel korunmuş bir eski şehir ve ayrıntılı balkonlu muhteşem binaları keşfettim; geniş parklar, geniş sokaklar, eklektik sanatçı alanları ve havalı kafeler; yanı sıra çağdaşın yanı sıra bazı durumlarda fütüristik mimari. Avrupa gibi tahmin ettiğimden çok daha fazlaydı.

İlk günümü eski şehirde dolaşarak geçirdim. Mtkvari Nehri’ne bakan Kral Vakhtang Gorgasali’nin büyük binicilik heykeli ile Metekhi Kilisesi’ne baktım. Kral, Tiflisi’yi beşinci yüzyılda finansmanı haline getirdiğinde sarayını geliştirdi. (Efsane, avlanırken tiflisi kurdu ve kükürt banyolarını buldu, ancak gelmeden çok önce bir şehir var! Yeni bir şekilde yeniden canlandırdı.) Basit, kubbeli şekilli tuğla bina yerlilerle öne çıkıyor, Efsane, beşinci yüzyıl Martyr St. Shushanik’in buraya gömüldüğünü belirtiyor.

Oradan köprüden, tanınmış kükürt banyolarına doğru yürüdüm, yeraltı banyoları da dahil olmak üzere tuğla kubbeli binalar koleksiyonu. Bu banyolar, tiflis’i ünlü hale getirir, çünkü sular artritik ağrı veya kötü kan dolaşımı gibi kronik hasta hastalarda semptomları yatıştırmaya yardımcı olduğu ilan edilir. Tiflis’de bu banyoların 63’ü kullanıldı, ancak şimdi sadece bir avuç kaldı. Hala çılgınca popülerdirler, ancak çürümüş yumurta gibi kokmanın çekiciliğini görmüyorum.

Bu hamamlar, onları besleyen küçük bir nehre ve daha sonra şaşırtıcı Dzveli Tiflisi kükürt şelalesine uyabileceğiniz bir kanyonla kıvrılıyor. Orada, şehrin gürültüsü erir ve ulusal bir başkentten çok bir milli parkta olduğunuzu hissediyorsunuz.

Biraz daha fazlasını dolaştım ve Tiflisi’nin bir fermuarlı hattı keşfettiğim muazzam ulusal botanik bahçesine giriş buldum, çok daha fazla şelale ve yüzmek için nehirler (ziyaretim sırasında yüksek sıcaklıklar şartıyla, iyi kullanıldı, iyi kullanıldı yerliler tarafından), yürüyüş yollarının yanı sıra çiçeklerin yanı sıra çalılık. Bu barışın ortasında, sık sık kendime kaotik bir büyük şehirde olduğumu ve biraz huzurlu bir dağ kasabasında olduğumu hatırlatmak zorunda kaldım.

Oradan, silüete hakim olan Narikala kalesi kadardı. Dördüncü yüzyıla kadar uzanan bir Farsça kale. Duvarların çoğu sekizinci yüzyılda geliştirildi, ancak 1827’de Rus mühimmatının patlaması orada her şeyi mahvedti. Uçurumlar kalıntılar tüm şehrin en iyi manzaralarını sunmaktadır. Miles için görebilirsiniz, büyük olasılıkla site kale için seçildi. Bir kablolu televizyon vEhicle, Mtkvari Nehri’nin diğer tarafındaki Rike Park ile bağlantı kurar.

Ertesi gün, şehrin tarih müzelerini keşfettim (sürprizime göre büyük miktarda İngilizce çevirisi vardı). Ülkenin tarihinde kapsamlı bir gösteriye sahip olan Gürcü Ulusal Müzesi’ni son derece öneriyorum; Büyüleyici şair, dönem mobilyaları, insanlar müzik aletleri, resimler ve 19. yüzyıl Gürcistan yaklaşık büyük tarihler ile ilişkili materyalleri evlendiren Nikoloz Baratashvili Memorial House-Museum; Gürcistan’daki Yahudi tarihinden bahseden David Baazov Müzesi’nin yanı sıra (İsrail ve Gürcistan’ın yakın bir ilişkisi var).

Bununla birlikte, Azerbaycan’da çok fazla yürüyüş yaptıktan sonra, Tiflis’in boğucu yaz aylarında yürümek benim için o kadar da ilginç değildi. Bu nedenle, bir gün ve gezinin yarısından sonra, kendimi evinizin içinde çay içmeyi, yazmayı, sağlıklı bir miktar şarap tüketerek, Fabrika’da yiyeceklere girerek, diğer gezginlerle konuşarak, personeli anlamak için keşfettim Bölgesel bir kahve dükkanında ve Dave ile takılmak.

Tiflis’i gerçekten anladığımı söyleyemem. Tabii, şimdi trenin etrafında dolaşabilirim. İşlerin maliyeti olduğu konusunda bir kavramım var. Şehir ve ülke hakkında biraz anlıyorum. Bazı harika insanları tatmin ettim. Belirsiz bir yer duygum var

Ama New York, Paris veya Bangkok’u veya yaşadığım veya seyahat ettiğim bin diğer konumu anladığım yöntemi anlamıyorum.

Ama anladığımı hissediyorum.

Tiflisi, aktivite ile patlayan bir şehir. Tarihin yanı sıra bir sanat şehri. Zevk. “Şarap üzerindeki büyük hayatta zevk alın. Biraz şeyler için endişelenmeyin. Şu anda zevk ”

Tiflisi’nin enerjisi benim enerjim.

Biz cennette yapılmış bir maçız.

Ve, “Geri dönmek için sabırsızlanıyorum” klişesiyle bir seyahat kısa makalesini sona erdirmek korkunç olsa da, dürüstçe geri dönmek için sabırsızlanıyorum.

O şehirde evimde hissettim.

Ve herkes eve dönme hissini sever.

Avrupa için Kapsamlı Bütçe Planı Rehberinizi alın!

Kapsamlı 200+ sayfa rehber kitabım sizin gibi bütçe planı gezginleri üretti! Diğer kılavuzlarda keşfedilen tüyleri keser ve doğrudan Avrupa’da seyahat etmeniz gereken faydalı bilgilere doğrudan ulaşır. Güzergahlar, bütçeler, para biriktirme yöntemleri, aynı zamanda touristy olmayan restoranlar, pazarlar, barlar, güvenlik ipuçları ve çok daha fazlasını görülmesi gereken şeylerden ve yapılması gereken şeyler önerdi! Çok daha fazlasını keşfetmek için buraya tıklayın ve bugün kopyanızı alın.

Gürcistan’a Yolculuk: Lojistik Öneriler ve Hileler
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş keşfetmek için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim tercih edilen iki göz atma motorum, çünkü yerlere ve dünyanın dört bir yanındaki havayollarına göz atıyorlar, böylece her zaman hiçbir taş kalmadığını anlıyorsunuz. Skyscanner ile en önemli erişime sahip oldukları için önce başlayın!

Konaklamanızı ayırtın
En önemli stoklara ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için hostelworld ile pansiyonunuzu rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için en uygun fiyatları sürekli olarak iade ettikleri için Booking.com’u kullanın.

Seyahat sigortasını hatırlamayın
Seyahat sigortası kapsamı sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda kapsamlı bir güvenlik. Geçmişte defalarca kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan tercih ettiğim iş:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ekstra geri dönüş kapsamı için)

Para kazanmak için en iyi işi mi arıyorsunuz?
Seyahat ederken kullanabileceğiniz en iyi iş için kaynak sayfama göz atın. Yoldayken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post