Exploring The Culinary Side of Guanajuato with Mexico street Food tours

As you may have noticed, we’ve ended up being a bit consumed with Mexican cuisine, as well as have found that going on a culinary tour is one of the finest methods to discover about the food that’s from the region, as well as have a guided tour of the city as well.

During our stay in Guanajuato (which wasn’t almost long enough), we were fortunate sufficient to satisfy up with Tim Leffel. in addition to being a published author, a travel writer as well as a legend in the travel blogging industry, Tim likewise discovers time to run this food tour.

Mexico street Food tours aims to show you all of the top street food vendors, in addition to provide you with details as well as info about the history of the city as well as the different sights. This tour is one of the very best things to perform in Guanajuato.

Our group was four strong, plus Tim, which provided the tour an intimate feel. all of us satisfied in the park as well as set off to explore, as well as more importantly, eat. Guanajuato is one of the very best locations to see in Mexico, as well as a food tour is a excellent method to see the city.

Nick chatting with Tim as well as the other couple on our tour

(Don’t miss the short video at the end…but be warned, you’ll be hungry after watching!)

As it was morning time, very first up was some breakfast-type items. Tim led us into a prominent bakery, with the most fantastic smells wafting out of the back room. Upon investigation, we discovered three guy baking fresh breads, buns as well as pastries. We were able to select whatever we wished to sample, as well as with a plethora of delights on offer, it was difficult to pick.

We opted for the concha roll, which is a round, fluffy bun covered in a sugary topping. This was something we’d commonly seen eaten by Mexicans during our 2 months in the country, however had yet to try. Karar? They were tasty as well as we desire we had tried them sooner!

The smells coming out of this bakery were incredible!
To laundry the breakfast roll down, we stopped for some fresh juice from one of the regional vendors near the Embajadores Market. A prominent drink is called jugo verde, or, eco-friendly juice. With healthy (and delicious) ingredients like celery, cactus, orange juice as well as parsley, this aptly named juice was the option among the tour goers.

As we wandered from the bakery to the juice stand to a regional market, a significant smile crept across our faces. Guanajuato is a lovely city as well as we were so delighted we had decided to join this tour to get a great overview of the area as well as discover the very best street eats for our upcoming 6 day stay.

The fresh as well as tasty fruit juice stand
We shown up at the lovely Baratillo Plaza, which was surrounded by a wide array of colourful buildings. In the center of the square was a big fountain, as well as at the entrance to an alleyway leading up the hill, were our next meals: tamales and gorditas!

What is a tamale?

This Mexican favourite is made from cornmeal, which is sometimes stuffed with a seasoned meat or cheese, then wrapped in a corn husk as well as steamed up until cooked. There are different type of tamales, four of which we tried on the tour, as well as all of which were extremely flavourful.

This specific tamale was wrapped in swiss chard and stuffed with cheese! Yum

What is a gordita?

Another street food classic, a gordita is a corn flour pocket stuffed with your option of bbq’d, stewed or fried meat, as well as cheese. For the vegetarians out there, you can opt for beans, eggs, peppers or cactus instead. when filled, the pocket is lightly fried on a flat top grill. After sampling the bbq’d poultry as well as stewed pork gorditas on the tour, we came back 2 more times by ourselves! This was definitely the very best area in town.

Really enjoying our gorditas!
Guanajuato is a mountainous city, which provided much-needed exercise in between meals. We walked with little alleyways, down hectic streets as well as even took the funicular (cable-car tram) up the hillside for spectacular vistas over the city.

☞ SEE more MEXICO ARTICLES HERE:

Things To perform in Puerto Vallarta – 20 great things You Won’t want to Miss!

Things To perform in Playa del Carmen – A listing of The top 21

Things To perform in La Paz, Mexico – A listing of The top 21

Things To perform in Cabo San Lucas – A listing of The top 21

Things To perform in San Pancho – A listing of The top 15

Backpacking Mexico – 8 reasons To travel right here Now

Manzanillo Colima – The ultimate travel Guide

But, the views weren’t the very best part. AtÜstte, normalde bir taban olarak kalın, mısır bir tortilla ile yapılan, peynir, et ve salsas ile tepesinde olan sopes’e şımarttık. Bu sopes daha çok ince bir kabuk pizzası gibiydi ve bugüne kadar denediğimiz en iyi olanlardı. Baharatlı chorizo, peynir ve salsas ile tepesinde, herhangi bir tür şikayet yoktu.

Tim bize ne örneklemek istediğimiz hakkında ücretsiz dizgin sağladı tur benzersizdi. İştah açıcı görünen bir şey görseydik, ne olduğunu keşfetmenin yanı sıra, o zaman da yemeği deneyebildik. Bu, turun mükemmel bir avantajı oldu ve gerçekten bize biraz özgürlüğe sahip olmamızı sağladı.

Guanajuato hakkındaki muhteşem manzaraların tadını çıkarmak

Pişmiş ürünler, meyve suyu, sopes, tamales ve gorditas denemenin yanı sıra, aynı şekilde Al papaz tacos, taze dondurma, Veracruz’dan kahvenin yanı sıra Nick’in denediği domuz bağırsak tacolarını da örnekledik.

İnanılmaz bir gezi gününden sonra, pazarları ziyaret etmenin yanı sıra Guanajuato şehrinde yöntemimizi yedikten sonra, yeni arkadaşlarımızla yöntemleri ayırmanın zamanı gelmişti. Bu turu herkese son derece öneriyoruz, ancak seyahatinizin ilk birkaç günü için planladığınızdan emin olun, böylece konaklama süresi boyunca nerede yeneceğiniz konseptine sahip olabilirsiniz.

Mmm, bu durakta sopes’i gerçekten sevdik

Turun Artıları:

– Durma esnekliği ve istediğiniz her şeyi örnekleyin.

– Tim bir bilgi zenginliğidir, ancak sizi bilgi ile bombalamayacaktır – sadece doğru miktarda konuşur!

– Tam yemekler verilir, sadece örnekler değil.

– Küçük boyutlu tur grupları.

– Sunulan çok çeşitli yiyecekler ve içecekler var.

– Guanajuato hakkında çok şey keşfedeceksiniz.

– Maliyet 33 USD / kişi veya 2’den fazla kişi tura katılırsa daha az mükemmeldir.

Eksileri:

Dürüst olmak gerekirse, hiçbiri! Gıda son derece iyiydi, parçalar harika, biz çok keşfetti, biz çok fazla yedik yanı sıra rehber de dostça ve bilgili. Daha ne isteyebilirsin?

Turunuzu rezerve etmek için:

Mexico Street Food Tours’ta internette göz atın veya 473-113-2359 (Meksika) veya 615-489-4761 (ABD) arayın. Tim Leffel hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Bu makale gibi mi? İğnele!

En iyi sokak yemeklerine sahip olduğuna inanıyorsunuz? Bize aşağıya söyle!

Tim’e şehirdeki en iyi sokak tezgahlarını gösterdiği için çok teşekkürler. Yemek turundan sonra 5 kilo aldığımıza inanıyorum? Her zaman olduğu gibi, tüm düşüncelerin yanı sıra turla ilgili görüşler de bizim kalır.

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon ortağı ve aynı zamanda diğer bazı perakendeciler için bir bağlı kuruluş. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post